Meghalt hitelezô, három infarktus, százmilliót felemésztô kutatás. Morvai Ferenc könyvben mesél életérôl.
Morvai Ferenc neve 26 éve összefügg a szibériai Petőfi Sándornak vélt maradványok kutatásával. Meggyőződése mellett a mai napig kitart, ezért 100 millió forintot áldozott magánvagyonából. Azt azonban kevesen tudják, hogy Morvai Ferenc a semmiből építette fel vállalkozását, a nagyrédei kazángyárat.
– Szegény családba született, négy testvérével korán félárvák maradtak. Ott kellett hagynia az iskolát, hogy dolgozzon és segítsen édesanyjának eltartani a családot – avat be a könyv részleteibe a szerző, Csath Róza, aki hónapokig faggatta a vállalkozót, mire a kötet összeállt.
Elmeséli azt is, hogy kalandos úton szerezte meg az első nyolcvanezer forintját, amiből megalapította a később jól menő kazángyárát.
– Az induláshoz egy Halál János nevű uzsorástól nyolcvanezer forintot kértem kölcsön. Meghívtam ebédelni a közeli Kékes étterembe, ami kétszáztíz forintomba került. Amikor kijöttünk az étteremből, a hitelezőm hanyatt esett, beütötte a fejét, és meghalt. Engem meg a pénzzel a zsebemben bevittek a rendőrségre, és arról faggattak, hogy mit műveltem vele. Kiderült, a hatóság régóta vadászott rá, csak nem talált rajta fogást – meséli a könyvben Morvai Ferenc. Végül az összeget megtarthatta.
A hatszoros nagypapa három szívinfarktust élt túl. Idén tölti be a 70. életévét. Bakancslistát ír, amelyben szerepel többek között, hogy szeretne sokat utazni. Például Kínába, hogy meglátogassa a barátait.
Az életrajzi naplóban szándékosan csak egy fejezetet szentel a Petőfi-kutatásnak. Kijelenti: sokan támadták, de nem bánta meg, hogy kitartott az ügy mellett. Gergály Judith