Aktuális

Apró lakást kínálnak a Gestapo egykori budapesti villájában

Bors

Létrehozva: 2016.06.17.

Luxus-minigarzonként árulnak egy volt, nácik által is használt szállást Budapesten. A tíz négyzetméteres lakás 9,4 millió forintba kerül.

Apró lakást kínálnak a Gestapo egykori budapesti villájában

Nem mindennapi lakáshirdetést szúrt ki az Index az Otthontérkép oldalán. Az apró, alig tíz négyzetméteres lakást úgy hirdették meg, hogy az a Karthauzi utcában lévő, egykori Majestic Szálló épületében van.

A hotel arról lett híres, hogy 1944-ben náci tisztek lakták, sőt maga Adolf Eichmann is fenntartott egy irodát az épületben. A Majestic akkoriban olyan szálloda volt, ahol az emberek hosszabb időt, tehát akár több évet is eltöltöttek, saját bútorokkal érkeztek: valójában megfeleltek a mai bérlakásoknak, azzal a kivétellel, hogy járt hozzájuk a szállodai szolgáltatás: portás, személyzet, szobalányok, de étterem és kávézó is tartozott az épülethez. 

Majestic Szálló

A szálló a Karthauzi utcában és a környékén rengeteg szálló állt, amelyek közül a legtöbbet zsidó építészek terveztek. Azonban a második világháború alatt, 1944-ben az SS szállta meg az épületeket, több, egymás mellett lévő szállodát is elfoglaltak. A Majesticbe a deportálásokat intéző Eichmannon kívül számos náci tiszt is beköltözött. Testvérépülete, a Melinda utcában álló Kis Majestic alagsorában börtönöket is fenntartottak.

A második világháború idején az SS azonban elfoglalta a Svábhegyen lévő, egymás melletti hoteleket.

Eichmann is ekkor érkezett a tömbbe, aki a Dohány utcai irodája mellett itt is berendezkedett. Számos náci tiszt élt az épületben, itt székelt a Gestapo és a zsidóügyekkel foglalkozó részleg is. Azt egyelőre nem tudni, hogy a kínált lakásban pontosan melyik katona élhetett. A korábbi náci lak mára azonban egy minden luxussal felszerelt garzonná változott, még hidromasszázs zuhanykabint is szereltek bele. Ennek megfelelően az ára is igencsak borsos, a tulaj ugyanis a tíz négyzetméternyi garzonért 9,4 millió forintot kér.

A hóhér

Az egyik legrettegettebb SS-főtiszt volt a náci Németországban. Ő volt a zsidódeportálások egyik főszervezője, többen a Harmadik Birodalom főhóhérának is nevezik. Németország bukása után Argentínába szökött, de izraeli titkosügynökök rajta ütöttek, elrabolták, végül Izraelben bíróság elé állították, ott végezték ki 1962-ben. 

Előkerült a halál menetrendje

A náci rémuralom egyik legjelentősebb dokumentuma került elő egy krakkói ház bontásakor: az első auschwitzi deportálás menetrendje. Az 1940. június 11-én kiállított, négyoldalas irat szerint a különvonatot a náci Németország biztonsági rendőrségének krakkói parancsnoka rendelte meg. A különszerelvény Tarnówból Auschwitzba tartott hatvan kilométeres sebességgel, visszafelé azonban üresen jött. Az Auschwitz–Birkenau Alapítvány mutatta be. Az auschwitzi múzeum 1,3 millióra teszi a halálba deportáltak számát.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek