Aktuális

Halált is okozó halfaj miatt aggódnak a Földközi-tengernél

Bors

Létrehozva: 2016.06.22.

<p>A tűzhal a trópusi területekről származik, testén tüskék vannak, szúrása pedig fájdalmas, egyes esetekben az emberi életet is ki tudja oltani. </p>

Halált is okozó halfaj miatt aggódnak a Földközi-tengernél

Forrás: Wikipedia

Egy természetvédelmi szervezet (International Union for the Conservation of Nature, UICN) arra figyelmeztet, hogy elterjedhet a Földközi-tengerben a tűzhal. Már meg is találták többször őket a török és ciprusi partoknál.

Az UINC munkatársai szerint „ez aggodalomra ad okot”, mert a tűzhal húsevő és invazív, tehát új területen is hamar elterjed.

Az eredetileg a Csendes- és az Indiai-óceánban honos halnak az emberi életre is veszélyes lehet szúrása, de komoly fájdalmakat, hányást és légzésbénulást is okozhat.

Még komolyabban fenyegeti a tenger őshonos élővilágát, és ezen keresztül a tengerparti országok gazdaságát is. A feltűnő színei és lassú mozgása ellenére még a cápák is tisztes távolságot tartanak tőlük, így semmi sem akadályozza meg őket, hogy az algák mértékét szabályozó halakat eltüntesség a mediterrán térségből.

A karib térségben már így is komoly pusztítást okozott: 2007-ben jelent meg az első példány a kubai partoknál, két évvel később pedig már teljesen általánossá váltak. A karib országok hatóságai össze is ültek, hogy miként tudnák megállítani a tűzhal terjedését. Arra jutottak, hogy a legjobb, ha ösztönzik a lakosságot a fogyasztására. Kubában most tartják a tűzhal első halászati versenyét, az éttermek pedig elkezdték árulni a fehér, szaftos húsú állatból készített ételeket, amit különleges ínyencségnek tartanak már régóta Japánban.

A halak kétféleképpen juthattak a Földközi-tengerbe: egyrészt megunt akváriumokból, másrészt pedig teherszállító hajók ballasztvizében rejtőzhettek el – írta a Guardian.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek