Aktuális

Két vállra fekteti a devizahitel az embereket

Munkatársunktól

Létrehozva: 2016.06.08.

Nem segített a politika a devizahiteleseken, és sokan kerülhetnek utcára a Kúria döntése után – vélik a Bors által kérdezett jogászok.

Forrás: MTI

Meg kell várnunk a bírósági döntéseket, és amikor tiszta lesz a helyzet, a kormány rakétasebességgel meghozza a szükséges döntéseket, és minden devizahitelest biztonságba helyezünk – intette türelemre még két éve a kilátástalan helyzetű károsultakat Orbán Viktor. A rakétasebességre kapcsolás elmaradt, tavaly a kormányfő már úgy látta: az államnak a bírósági gyakorlat alapján nem maradt nagy mozgástere az elszámoltatásban. „A falig tudtunk elmenni, odáig el is mentünk” – fogalmazott.

Oda tízezrek reménye

Devizakárosultak tízezrei reménykedtek hát a Kúria kedvező döntésében. A legfőbb bírói szerv azonban hétfőn kimondta: a hitelszerződések lényegében úgy érvényesek, ahogy megkötötték azokat, nem kell feltüntetni bennük a kölcsön részleteit devizában is. 

– Így is rengeteg család hagyja el az országot, és még több mehet, hiszen esélyük sincs a milliók visszafizetésére – számolt be tapasztalatairól a Bors kérdésére Czingula Katalin ügyvéd. Van egyedülálló nő ügyfele, aki tíz éve vett fel 8 millió forintot, a havi részletek 60 ezerről indultak, mára 140 ezerre ugrottak. Este tízig túlórázik, hogy fizetni tudjon. 

– Két vállra fekteti a devizahitel az embereket – mondja a jogász.

Széthulló családok

Lapunk munkatársa is megjárta: 3 millió forintért vásárolt devizahitellel terhelt autót, s a havi 35 ezres törlesztőből 80 ezer lett. Hét év alatt 4 milliót fizetett be, s további 1,6-et vár tőle a bank. Néhány napos csúszás után az adósok listájára tették, így máshonnan sem vehet fel hitelt. 
A Bors által kérdezett jogászok egyöntetű véleménye: a politika nem segített a károsultakon, s a Kúria döntése nyomán további családok hullanak szét, sokak lakhatása kerül veszélybe. 

Irány Luxembourg?

Igaz, nincs két ugyanolyan szerződés – véli egyikük. A legrosszabbul azok járnak, akiknél a bank nem rögzítette a visszafizetendő összeget. A károsultak egységes összefogást sürgetnek a fórumokon, és még nem merült ki teljesen minden jogorvoslat. 

– Sok esetben, ahol vitás a behajtandó összeg nagysága, lehet perre menni a bankkal. A károsultak akár Luxembourgig, az Európai Unió Bíróságáig is elmehetnek, és ezt biztosan sokan megteszik – vélekedett az egyik ügyvéd.

Kapcsolódó jegyzetünket itt olvashatják
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek