Nyaralás közben kirabolták? Belelépett egy tengeri sünbe? Utazás előtt nem sokan gondolnak bele a problémákba, de jobb felkészülten útnak indulni.
Forrás: Thinkstock
A turistáktól hemzsegő utcákon könnyen előfordulhat, hogy valaki zsebtolvajok áldozatává válik. Elsőnek mindig a helyi rendőrséghez érdemes fordulni és az ott felvett jegyzőkönyv másolatát megtartani. Görögországban külön turistarendőrséget hoztak létre, amelyet a 171-es telefonszámon lehet értesíteni.
Ha a fényképezőgéppel együtt a személyes iratoknak is lába kél, érdemes az adott országban lévő magyar konzulátushoz fordulni segítségért. Az ideiglenes iratokhoz szükség van igazolványképre is, ezért jó, ha tart magánál egyet az ember, de ajánlatos az iratok másolatait is magunkkal vinni. A külföldi magyar konzulátusok listája a külügyminisztérium honlapján megtekinthetők.
A külföldi orvosi ellátás igen költséges, így érdemes legalább az európai egészségbiztosítási kártyát ingyenesen kiváltani, ebben az esetben a magyar egészségbiztosítás fizeti az orvosi ellátást. Viszont a kártya csak bizonyos egészségügyi intézményekben használható, és csak sürgősségi betegellátásra vonatkozik.
A turisták által kedvelt helyeken főleg magánpraxisok működnek, ott mélyen a zsebbe kell nyúlni, ha orvosi ellátást veszünk igénybe. Horvátországban térítésmentes az elsősegély-ellátás, míg Görögországban a kisebb sérüléseket (hámsérülés, zúzódás) az állami kórházak ingyen vagy tíz eurós díj térítése ellenében ellátják.
Egzotikusabb tengerentúli országokban a sürgősségi kezelést a kórházban kell kifizetni, majd itthon lehet igényelni a térítési igényünket. Ehhez mellékelni kell a külföldi számlát, annak fordítását, a bizonylatot és a kórházi zárójelentést. Fontos, hogy a magyar egészségbiztosítás csak tizenöt-harminc százalékban térít, a többit nekünk kell állni.
Az utasbiztosítással rendelkezők bármely egészségügyi intézmény szolgáltatásait igénybe vehetik, és az önrész sem terheli őket
– mutatott rá Karsai Márta, a Groupama Biztosító utasbiztosítási szakértője, aki hozzátette: a külföldön bajba jutott turistáknak a biztosító segélyszolgálata is segítséget nyújt a hazaszállítás megszervezése vagy a nyelvi nehézségek felmerülése esetén.
Ha családtagunk meghal a nyaralás során, elsőnek mindenképp a konzulátushoz kell fordulni, akik segítenek hazaszállítani a holttestet. A konzulátus által kiállított halottszállítási engedélyhez a következők kellenek: külképviselet engedélye, elhunyt neve, lakóhelye, halál oka és napja, a szállítás útvonala, módja, halotti anyakönyvi kivonat, az adott ország közegészségügyi hatóságának igazolása és egy magyar temető befogadó nyilatkozata. Az eljárás harmincöt euróba kerül.