Pokemonra vadászva tört be egy házba Guatemalában két tizenéves, akikre rálőtt a házigazda. Egyikük meg is halt. A korábbi kultikus játékok azért nem jelentettek ekkora veszélyt. Nézzük, miért rajongtunk korábban!
1. RUBIK-KOCKA
Rubik Ernő 1975. január 30-án adta be igényét a kocka szabadalmaztatására, de csak 1977. december 31-én kapta ezt meg. Ezt követően hamarosan megjelentek nálunk az első bűvös kockák, amelyeket 1980-ban Rubik-kockára neveztek át, és csak Magyarországon hozzávetőleg egymillió darabot vettek belőle, ami azt jelenti, hogy minden tizedik ember rendelkezett egy ilyen játékkal. 1982. június 5-én volt az első, 2003 óta pedig kétévente megrendezésre kerül a Rubik-kocka-világbajnokság. A Rubik-kockát ma a legnagyobb magyar találmányok között tartják számon.
2. TETRIS
Bár a Tetris számos változatban megjelent a 80-as évek személyi számítógépeire, a legnagyobb sikereit mégis az 1989-ben kiadott Game Boy verzió hozta meg. Az Electronic Gaming Monthly magazin a 100. számában első helyre rangsorolta a Minden idők 100 legjobb videojátéka című listáján, míg 2007-ben hasonló összeállításában a második lett a Super Mario Bros mögött. A játék eladásai 2009-ben túllépték a hetvenmilliót, 2010 januárjában pedig bejelentették, hogy 2005 óta több mint százmillió példányt adtak el csak a mobiltelefonos verziókból.
3. MONCSICSI
Kóicsi Szekigucsi 1974. január 25-én mutatta be a majombabát. Elmondása szerint célja az volt, hogy szeretetre és tiszteletre inspirálja a fiatalokat és felnőtteket egyaránt. Szokatlan módon a termék az 1980-as évek elején Magyarországra is eljutott és népszerű lett. Azt utólag már nehéz kideríteni, hogy hazánkba egyáltalán milyen forrásból jutott el az akkor már többfelé gyártott játék. Így azt a feltételezést is nehéz ma már igazolni, miszerint az első néhány importbaba után kialakult egy helyi másolat gyártás, ami egyébként magyarázná a játék tömeges megjelenését.
4. TIKI-TAKI
A játék eredete az ősi Kínába nyúlik vissza. Nálunk a 70-es években hódított igazán. Sok kézsérülést is okozott. A tiki-taki golyós játék lényege, hogy a golyók egymáshoz csapódva kattogjanak. Ehhez ritmusosan, gyorsan fel-alá kell mozgatni a játékot. A golyók egy madzagra vannak felfűzve. Mára szinte teljesen eltűnt...
5. JOJÓ
A jojó az egyik legrégebben ismert játék, számos kultúrában megjelent valamilyen néven. A második legrégibb ismert játék a játékbaba után. Noha sokan kínai eredetűnek gondolják, a valóságban már Kr. e. 500 környékén felbukkant az ókori Görögország területén. Hellászból feltehetően kereskedők segítségével jutott el Európa többi részébe és Ázsiába. Feljegyzések szerint nagy népszerűségnek örvendett többek között Skóciában, Angliában, Indiában és Egyiptomban is. A francia forradalom idején egész Európában híressé vált emigrette néven.
6. TAMAGOCSI
Ki ne emlékezne erre a nagyjából húsz éve Magyarországra is begyűrűzött játékra. Minden gyerek ilyen kis virtuális lényt szeretett volna, melyről folyamatosan gondoskodni kellett. Várta az ételt, az italt és egyebeket. Ha nem kapta meg, elpusztult. 1996-ban jelent meg Japánban, és érdekes módon eleinte a boltok megtagadták az árusítását. Egy évre rá a Tamagocsi valami csoda folytán világszerte elterjedt, és 2008-ig hozzávetőlegesen hetvenmillió darab fogyott belőle.
7. PEONZA
Egy-két éve jelent meg hazánkban ez a giroszkóp jellegű mexikói játék, ami tulajdonképpen egy búgócsiga és joyo keveréke. Hazánkban, a gyerekek körében kedvelt, viszont más országokban a felnőttek is gyakran játszanak e pörgettyűs játékkal. Pontos feltalálóját senki sem tudja. Az 1990-es években jött létre a mexikóiak körében. Az első peonza még fából és vasból volt. Akkor még nem voltak különböző fajtái, sem tartozékai, csak a zsinór. 1991-ben létrejöttek az első alaptechnikák, majd kialakultak a különböző trükkök.