Aktuális

Jókai-kéziratot találtak egy titkos ajtó mögött

Gergály Judith

Létrehozva: 2016.07.16.

<p>A betléri Andrássy-kastélyban kinyitottak egy ajtót a könyvtárban, mögötte rejtőzött százötven évig Jókai Mór egyik kevésbé ismert novellájának kézirata is.</p>

Rozsnyótól hat kilométerre a Felvidéken található az impozáns Andrássy-kastély. A könyvtárat a világ minden tájáról csodálják a látogatók. Ami az egyik ajtó mögött előkerült, még a dolgozókat is meglepte. 

– A közelmúltban rábukkantunk egy ajtóra, ami mögött eddig sosem látott relikviák, fotók és régiségek kerültek elő. Köztük van Jókai Mór A szökevény című novellájának vélhetően eredeti kézirata is 1853-ből – mondta a Borsnak Barczi Gyula múzeumigazgató.

Egyelőre tudományosan még nem vizsgálták a kéziratot, de az író többi művével összehasonlítva szinte biztos, hogy eredeti a dokumentum. Az Árnyképek című novelláskötet egyik darabja. 

Az is izgalmas kérdés, hogyan került a kastélyba. A legbiztosabb, hogy az író maga ajándékozta az egyik grófnak. Jókai ugyanis jó kapcsolatot ápolt az Andrássy családdal. Főként Andrássy Manóval, aki festőművész, karikaturista és műgyűjtő volt. Többször meghívta Jókait a kastélyba. Az író élt is a lehetőséggel. Egy ilyen vendégség alkalmával vihette magával a novelláját, amit Manó nagy becsben megőrzött az utókornak. Testvére, Andrássy Gyula is sokat köszönhet az írónak. Családi kötelék is kialakult köztük. 

– A legenda szerint gróf Andrássy Gyulának volt egy törvénytelen gyermeke. A kislánynak Jókai Mór lett a nevelőapja, amikor feleségül vette Laborfalvi Rózát – tette hozzá az igazgató.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek