<p>A kormányerők és a szélsőséges Abu Szajjaf nevű terrorszervezet tagjai között dúló összecsapások miatt eddig 17 ezer ember hagyta el az otthonát.</p>
Forrás: Pixabay
Július eleje óta legalább 17 ezer embernek kellett elmenekülnie otthonából a Fülöp-szigeteki kormányerők és a szélsőséges Abu Szajjaf nevű terrorszervezet tagjai között dúló összecsapások miatt - közölte a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC).
Az ICRC tájékoztatása szerint az elmúlt három héten végrehajtott légicsapások és gránátvetős támadások miatt a délkelet-ázsiai ország déli részén fekvő, elszegényedett Basilan tartomány három településéről - Tipo-tipo, Al-Barka és Ungkaya Pukan városkákból - 3400 család kényszerült menekülésre. Az elűzött emberek jelenleg a közeli településeken élő rokonaiknál találtak menedéket.
Yann Fridez, az ICRC mindanaói vezetője úgy vélte, Basilanban rendkívül ingatag a biztonsági helyzet. "Aggódunk a polgári lakosok miatt, mivel véleményünk szerint a következő hetekben folytatódni fognak a harcok" - tette hozzá.
A szervezet munkatársa arról is beszámolt, hogy mind a kormányerők, mind az Abu Szajjaf oldalán voltak áldozatok, és néhány polgári lakos is megsebesült az összecsapásokban. Ezen felül felszólította a harcoló feleket, hogy tartózkodjanak a kórházak, iskolák és lakóházak elleni támadásoktól.
A Fülöp-szigetek nemrég megválasztott elnöke, Rodrigo Duterte rendelte el az Abu Szajjaf elleni hadjáratot. Csütörtökön Duterte úgy nyilatkozott, a Fülöp-szigeteki kormány nem tervez béketárgyalásokat a terrorszervezettel, amelynek tagjait bűnözőknek nyilvánította. "Nem fogok bűnözőkkel beszélni. El kell pusztítani őket, nincs más választás" - szögezte le az államfő.
A délkelet-ázsiai ország az 1990-es évek óta küzd az Abu Szajjaf felkelőivel. A mintegy négyszáz tagból álló csoportot a korábbi Fülöp-szigeteki kormányok haramiáknak vagy bűnözőknek minősítették, akik váltságdíjért cserébe embereket rabolnak el, gyilkosságokat és robbantásos merényleteket követnek el az ország déli részén.