Nőtt a parlagfű pollenkoncentrációja az utóbbi években, ami a kevésbé érzékenyekből is tüneteket válthat ki, így ők is egyre jobban érintettek lehetnek.
Az utóbbi években mért maximum pollenszám köbméterenként 1600-1700-ra nőtt a korábbi 1000-1600-ról - mondta Nékám Kristóf allergológus.
A főbb parlagfű szezon augusztus közepétől-végétől, szeptember végéig tart, az allergia főbb tünetei ekkor szemviszketés, könnyezés, orrdugulás. Sok allergiában szenvedő tünetei fordulhatnak asztmába is, ha nem kap megfelelő kezelést - tette hozzá.
Kitért arra, hogy július végén már csak a tüneti kezelés működik, a kezdő allergiásoknak jó az antihisztamin készítmény, súlyosabb tünetekkel azonban a helyileg alkalmazandó szteroidok a legjobb gyulladáscsökkentők a legkisebb mennyiségben, amelyek azonnal hatnak.
Az allergológus szerint az immunterápia is segíthet, ennek során például parlagfűvel, háziporatkával szembeni a kisiklott immunválaszt visszatereli a normális mederbe. Ez a betegek 50 százalékánál működik, azonban 3-4 éven keresztül kell adni, drágább és kényelmetlenebb az alkalmazása, mint a gyógyszeres kezelésnek - fejtette ki.