Végre elfelejhetjük a stoppolást és a varrást, egy új kutatás eredményei ugyanis fölöslegessé tehetik a tűt és cérnát. Egy, tintahalból nyert fehérje segítségével ugyanis maguktól "összeforrhatnak" a kelmék.
Forrás: Mirror
A kutatók évekig kísérleteztek a textileket bevonó öngyógyító filmréteggel, amely merőben meghosszabítaná a ruhák élettartamát. Az eredeti megközelítés szerint az anyagot több réteg, ellentétes töltetű elektrolittal vonták be, amelyek sérülés hatására összeállnak és megjavítják a szakadt anyagot. Ehhez azonban sóoldat és nedvesség szükséges, amely nem áll rendelkezésre minden esetben.
Ezért döntöttek úgy a tudósok, hogy más techológiát keresnek. A kutatók a tintahalból nyertek ki fehérjét, amelyet beépítettek a ruházatot fedendő filmrétegbe. A tintahal csápjain lévő tapadókorongokból nyert fehérje meglepően erős és elasztikus nedves és száraz körülmények között is.
A szakadt anyagokat a tintahalfehérjét tartalmazó folyadékba helyezve az anyag önmagától összeforrt. A tudósok szerint nemcsak a kényelmi szempontok miatt tekinthető áttörésnek az eredmény, de az anyag képes lesz megvédeni viselőjét vegyi és biológiai támadásoktól is.