Miért építene stresszes őrületet szeptember elseje köré? Kiss Erika gyermekpszichológus szerint nem ördöngösség a tanévkezdés, ha betartunk pár szabályt.
Forrás: Thinkstock
Jaj, suli váltja az ovit!
Akadnak szülők, akiknek nehezére esik az elengedés, akiket megvisel gyermekük életszakasz-váltása, az, hogy egyre önállóbb, és ezáltal mind jobban leválik róluk a csemetéjük. Mindehhez ráadásul gyakran társul félelem az elsőbe lépő iskolai szereplése, illetve helytállása miatt… A fentiek okozta rettegés, pláne, ha szóba is kerül a gyerek előtt, komoly blokkokat okozhat az óvodát elhagyóban, megnehezítve az iskolakezdéshez való alkalmazkodást és beilleszkedést. Éppen ezért az egyik legfontosabb, hogy a szülő tartson önvizsgálatot, nyugtassa meg magát, fogadja el a helyzetet és szavazzon bizalmat a gyermekének. Ebben komoly segítséget jelenthet a másik szülő megerősítése, támogatása.
Alaptalan félelmek
Egyre több iskola enged bepillantást az intézmény világába: a kicsik már azelőtt megismerhetik a tanító nénijüket és nyílt órák, napok által a szeptember elsejétől rájuk váró közeget, az ottani feladatokra pedig óvodai foglalkozások, iskolai előkészítők tréningezik fel őket. Mindez óriási segítség, hiszen elejét veszi az ismeretlentől való félelemnek. Az iskolakezdők fejében többek közt az alábbi, rettegést kiváltó téves elképzelések élhetnek: a nagyok mindig bántják a kicsiket, a tanító néni nagyon szigorú és nem szereti azokat, akik nem tudnak jól írni és olvasni… Ezért is fontos, hogy a szülők reálisan és nyíltan beszéljenek a gyermekükkel az iskoláról, arról, miért járnak majd oda, mi vár majd ott rájuk valójában. Mindezt anélkül, hogy negatív vagy túlzó pozitív képet festenének a suliról és annak világáról. Az iskolával riogatni pedig szigorúan tilos! Az viszont vonzóvá teheti az iskolakezdést, ha a csemetével közösen tervezik meg a gyerek napirendjét, odafigyelve az igényeire, ám a végső döntés maradjon a szülőé, hiszen ő irányít.
Hangolódjanak!
Ne hagyja az utolsó percre a tanszerek és az iskolai öltözékek beszerzését, mert azon túl, hogy felesleges feszültségforrásnak teszi ki a gyermekét, ezzel a stresszhelyzettel negatív érzést társít benne az iskolakezdéshez! Augusztus közepétől érdemes fokozatosan hangolódni a sulira. Miért ne lehetne egy jó kis közös program a tanszervadászat, és az őszi ruhatár felfrissítése? Akad család, ahol mindez komoly anyagi terhet jelent, de ezt semmi esetre se tolják az utódra, mert ez nem az ő hibája. Egyébként pedig áruházi akciókkal, internetes aukciós oldalak segítségével kis pénzből is lehet nagy kincsekre szert tenni, amik ráadásul vonzóvá tehetik a gyermek számára az iskolakezdést. Érdemes odafigyelni a nyári szünetben és az iskolai időszakban érvényes lefekvés-felkelés idejére, s ha a gyereknek nehezen megy az átállás, úgy egy-másfél hét alatt fokozatosan hangolják be az ágyba kerülés és a reggeli ébresztő időpontját.
Már megint
Mit lehet tenni azzal a diákkal, aki nem most kezdi a sulit, tudja, mi vár rá, és pont ezért nincs kedve a tanévhez? Nála sem árt a ráhangolás, ami mellé fontos a megerősítés: új év, új kezdet, új lehetőségek. Ráadásul a suliban nem csak tanórák, de haverok és számos izgalmas program is várja őt! Sőt ha olyan, szeptembertől induló szakkörrel, edzéssel vagy éppen különórával is meglepi a gyerekét, melyről tudja, hogy fontos neki és szeretné, az szintén pozitívvá teheti az iskolakezdést.
Egyedül nem megy
Olykor a legnagyobb körültekintés ellenére sem működnek a dolgok. Az iskolával a gyermeknél viselkedésproblémák jelenhetnek meg, túlzottan szorong és nem mer megszólalni az órán, vagy stresszt vált ki belőle a teljesítményhelyzet, esetleg a magatartása hagy kívánnivalót maga után. Jó tudni, hogy egyes gyerekek lassabban alkalmazkodnak az új helyzethez, éppen ezért fontos lehet beszélni az osztályfőnökkel, illetve az iskolapszichológussal, s ha három hónap múlva sem javul a helyzet, akkor célszerű csak felkeresni egy gyermekpszichológust.