Az egész világon is csak egyetlen orvoscsoport vállalta el a műtétet, amit aztán idehaza töredék áron végeztek el magyar szakemberek. A hazai orvoscsoport előtte sosem csinált hasonló operációt, de Lucát mindenképpen meg akarták menteni.
Forrás: Kecskeméti Zoltán
Luca összetett szívhibával született, a szívét a tüdővel összekötő artéria nem fejlődött ki rendesen, szíve pedig hétszer erősebben vert, mint a normális. Két hónapos korában katéterezték először, három hónaposan értágító sztenteket kapott, majd fél év múlva még egyet, beavatkozások nélkül menthetetlen lett volna az élete. Szívműtétre lett volna szüksége, de orvosai azt mondták, ha leállítják a szívét az operációhoz, nem fogják tudni újraindítani, nem élné túl a beavatkozást.
Lucát csak egy tüdő-szív transzplantáció, vagy egy itthon addig nem végzett beavatkozás menthette volna meg.
– 2013 elejére Luca kinőtte a sztenteket. Hiszen, ahogy nőtt, az erek is növekedtek volna, de ez a háló nem engedte, teljesen elvékonyodtak az erek, viszont nem volt senki Magyarországon, aki elvállalta volna, hogy kicseréli. Mindennap hányt, már a lépcsőn sem tudott felmenni – mondta Dia, a kislány édesanyja, aki háziorvosuk révén összeismerkedett egy amerikai orvoscsoporttal. Ők 240 millió forintnak megfelelő dollárért megműtötték volna.
A kislányt a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben (GOKI) kezelték, s bár eddig a pillanatig senki a kórházban hasonlóan összetett műtétet nem végzett, egy maroknyi orvos igenis meg akarta menteni Lucát. A hazai team 1,8 millió állami forintból végezte el ugyanazt a műtétet, amiért a tengerentúlon 240 milliót kértek volna. Lucára ugyanakkor még várnak beavatkozások.
– A kétoldali pulmonális bifurkációs sztenózis azt jelenti, hogy a tüdőverőerek túl szűkek, emiatt a vér nem tud kellőképpen megtelni oxigénnel. Ilyen súlyos foka nagyon ritka, és Luca előtt nem is operáltunk senkit ilyen öszszetett bajjal. Mivel a külföldi gyógykezelés hatalmas költség volt, amit senki nem vállalt, a kislány pedig egyre rossz állapotban volt, a szülők tájékoztatása mellett, kérésükre végeztük el a műtétet – magyarázta dr. Ofner Péter, a GOKI főigazgatója.