<p>Napok óta zajlik a szócsata Puzsér Róbert és az úszó Horváth Dávid között: mennyit érnek valójában a magyar olimpiai érmek?</p>
Forrás: MTI, Fejér Bálint
Puzsér Róbert egy júliusi videójában tette fel a költői kérdést: miért volna a sport tiszteletre méltó? Horváth Dávid ezen mélyen felháborodva a saját közösségi oldalán senkiházinak nevezte Puzsért, aki szintén nem maradt adós a válasszal.
– A reakcióm kifejezetten Horváth Dávidnak szól, aki anyázott engem – válaszolt a sarkos megfogalmazásairól ismert kritikus. – A magyar sikersportágakat egyáltalán nem követik a nézők, konkrétan az úszást, a vívást, a birkózást, a kajak-kenut és az öttusát. Félreértés ne essék, ezek a versenyek a magyar embereket sem érdeklik, legfeljebb csak az olimpia ideje alatt. Tehát kérem, ne hülyítsük magunkat azzal, hogy ezek világraszóló sikerek! – kérdőjelezte meg a magyar olimpiai érmek értékét Puzsér.
– Ezekben a sportágakban az élvonalban vagyunk, de csak mert minimális a nemzetközi konkurencia. Mi éppen ezért fektetünk bele korlátlanul pénzt, energiát, időt és életet. A megszerzett érmeknek nincs látható társadalmi hasznuk. Ha legalább sportnemzet volnánk, ha dübörögne a tömegsport meg a népegészség… De nem. Magyarország népe elhízott, depressziós, nikotinista és alkoholista, továbbá nyomasztóan gyakran lesz öngyilkos, azoknak a versenyszámoknak pedig, amelyekben jók vagyunk, kapcsolódási pontjuk sincs a tömegsporttal. Kozák Danuta és Hosszú Katinka sorra nyeri a versenyeket olyan sportágakban, amelyekre a világon senki sem kíváncsi. A győzelmeik nem világraszóló diadalok – ez egy hazugság.
Cseh László igazságtalannak tartja a megmondóember ítéletét.
– Azt gondolom, egy sportoló eredménye hatással van arra, hogy az emberek elmenjenek sportolni. Rengeteg olyan felnőttel és gyerekkel találkozom, aki a mi eredményeink miatt ment úszni, kezdett sportolni. Biztos vagyok benne, hogyha más nem, akkor ez az inspiráció adhat valami pluszt – mondta el a Borsnak az olimpiai ezüst- és bronzérmes úszó.
Bárdosi Sándor, egykori birkózó homlokegyenest ellenkező véleményen van, mint a bulvárértelmiségi: szerinte szinte kizárólag a sportolóink adtak valamit a világnak.
– Ebben az országban csak a sportolókból van hasznunk. Nagyon más területen ugyanis még semmi különöset nem alkottunk, nem adtunk a világnak: nincsenek világhírű színészeink, filmjeink, sőt még költőink, íróink is mindössze régről. Nem tudom, miért fáj Puzsér Róbertnek, hogy most az olimpikonokról van szó, és nem róla. Puzsér országában ezek szerint nem lenne sport. Nekimegy az olimpikonoknak, a világnak, én azonban azt gondolom, hogy sportra igenis szükség van. Hol mérhető az ő munkássága mondjuk egy Darnyi Tomiéhoz, akit az egész világon ismernek, bárhova megy, mindenütt tudják, hogy ki ő – fakadt ki felháborodottan az olimpiai ezüstérmes birkózó, szumóvilágbajnok és MMA Európa-bajnok.