<p>Alaposan átrendezi az emberek fejében élő képet Magyarország 2016-os Boldogságtérképe. Miközben a többség úgy véli, az élet császára, az irigyelt boldogság megélője menő, fiatal nagyvárosi férfi alkalmi bomba nővel, addig a Jobb Veled a Világ Alapítvány és az ELTE Pozitív Pszichológiai Kutatócsoportjának ötezernél is több résztvevős, három hónapon át tartó felmérése ennek szöges ellentétét mutatja.</p>
Négy megye a csúcson
A nők minden régióban boldogabbak a férfiaknál, s bár az emberek Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megyében a legboldogabbak, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád és Somogy megyében a legkevésbé rózsás a helyzet.
Egyedül nem megy
A felmérésben részt vevő Oláh Attila professzor így vélekedik: – A nagy család és a szeretetteljes társas kapcsolatok a boldogság zálogai. A vidék kevésbé stresszes közege, a település lélekszámával fordítottan arányos derűs világszemlélet és a nők kifinomult boldogságstratégiái mind igazolják az eredményeket. A diplomás vállalkozóknál megfigyelhető jó kereset, illetve az önálló munkavégzéssel járó előnyök szintén hozzájárulnak a pozitív életképhez – magyarázza lapunknak a szakember, aki szerint a felmérés másik oldala is hangsúlyos. – Oda kell figyelni a mentális egészség és a boldogság szoros összefüggésére, a stressz leküzdésére. Ennek érdekében boldogságfokozó technikák kidolgozása szükséges – összegez.
Nem könnyű egy nyolc általánost végzett, gyermektelen, egyedül élő, ötvenes, levert munka nélküli pasi boldogságszintjén javítani, ám Oláh professzor bizakodó: az új, saját élmények megtapasztalása után oldódhat az illető, akinél evés közben jöhet meg az étvágy.
Tanulható a boldogság
Tévhit, hogy a boldog embereknek nincsenek nehézségei. Ám léteznek eszközeik arra, hogy a kudarcok ne gyűrjék őket maguk alá – ezt már Bagdi Bella, a kutatást kezdeményező Jobb Veled a Világ Alapítvány elnöke, a Boldogságprogram szakmai irányítója mondja. A személyiségfejlesztő tréner a Boldogságtérkép friss eredményeinek birtokában a legalacsonyabb boldogságszintű helyeken szeretne javítani a helyzeten.
A Jobb Veled a Világ Alapítvány és az ELTE Pozitív Pszichológiai Kutatócsoportjának 2016-os felmérése alapján 11 pontba gyűjtötték a magyarországi boldogság jellemzőit:
– A boldogság tanulható. Az interneten elérhető ingyenes boldogságprogramunk mellett személyes, közösségi boldogságklubokkal szeretnénk felkarolni az érintetteket. Az olyan boldogságfokozó technikák, mint a negatív érzelmeket azonnal semlegesítő hála, a célok és a hozzájuk szükséges megküzdési stratégiák, az optimizmus, illetve a megbocsátás csodákra képesek. Az utóbbi ráadásul sokaknak nem megy, a sérelmek gyűjtögetése pedig megbetegítheti őket – figyelmeztet, majd így összegez: – A boldogság nem egyéni érdek, hatással vagyunk egymásra.