A hamisítók rástartoltak a diákigazolvány érvényesítő matricájára. Könnyen kereshetnek akár több százezer forintot is havonta egy trükkel.
Forrás: MTI
Hogy miért nagy biznisz? Egy frissen leérettségizett vagy lediplomázott pályakezdő nem biztos, hogy rögtön munkába tud állni, így a 9500 forintos felnőtt BKV-bérlet luxusnak tűnhet. Ott van viszont a zsebben a régi diákigazolvány, amelyhez a tanulóbérlet csak 3450 forint. Aktuális matrica nélkül azonban nem használható.
Tízezerről indul
Erre jöttek rá a leleményes diákok, akik 10 és 25 ezer forint közötti áron kínálják ezeket a hologramos matricákat attól függően, hogy egyetemi, középiskolai, vagy otthon levágott, vagy esetleg még nem használt. Az interneten hemzsegnek az ilyen hirdetések, több eladót is megkerestünk.
– A középiskolámból szerzem, most kettő darab vadonatúj van eladó az idei tanévre – magyarázta a telefonban az eladó, aki 25 ezret kér darabjáért. Hozzátette, ha kell még több, az sem probléma, tud szerezni. Alku nincs, hiszen gyorsan elkapkodják. Gyors fejszámolás után világossá válik, hogy a negyedik hónaptól már megtérül a „befektetés”, hiszen havonta hatezerrel fizetünk kevesebbet a diákbérletért, mint a teljes árúért – ráadásul rengeteg helyre bejuthatunk olcsóbban, valamint a MÁV és a Volán járatait is kedvezményesen használhatjuk.
Olcsóbb az egyetemi
Az egyetemi, illetve főiskolai matricák olcsóbbak, hiszen ezek csak fél évig érvényesek. – Eredeti a matrica, pengével vágtam le a diákomról. Bent az egyetemen azt mondtam, hogy elhagytam, ezért kaptam újat, így most jelenleg kettő van eladó 15 ezres darabáron – mondta a telefonban egy másik hirdető.
Hiába jelentenek róla
Az iskolák hiába adminisztrálnak minden matricát, és jelentik le a megmaradt érvényesítőket minden év végén, mégis tehetetlenek. A dolog egyetlen szépséghibája, hogy közokirat-hamisításnak minősül, amiért akár három év börtönt is kiszabhatnak, és nem csak az eladóra, a használóra is. Ennek fényében mindenki eldöntheti, mennyit számít havonta hatezer forint.