Egyedülálló színes fényképek kerültek elő az 1956-os forradalomról. A kordokumentumokat az amatőr fotós, Csorba Emánuel fia osztotta meg a Facebookon.
Hatvan évvel ezelőtt, az akkor 28 éves Emánuel egy kis Zeiss fényképezővel járta az összecsapások sújtotta Budapestet. Beszámolójában elmondta, a téma érzékenysége miatt nem is merte egy hétköznapi fotósüzletben előhívatni a képeket. Idővel elkallódtak a felvételek, s csak 2000-ben kerültek elő újra, amikor a férfi felesége elkezdte digitalizálni a családi archívumot, s rábukkant ezekre a fotókra is.
– Műegyetemi tanársegédként vettem részt az október 22-ről 23-ra virradó éjszakán az egyetemen lezajlott parázs politikai vitákban – emlékezett Emánuel. Hozzátette, szenvedélyes fotósként a forradalom napján a város több pontján is járt, s először a rádió épületénél találkozott forróbb szituációval, fegyverropogást is hallott. De ezt követően is igyekezett hűen dokumentálni az eseményeket.
Képein láthatunk harcképtelenné tett tankot, a ledöntött Sztálin-szobor csizmáit vagy gépfegyverekkel, zászlókkal vonuló fiatalokat.
Az eseményeket követően először Cottbusba utazott, de onnan kollégái hazacsábították. Ám végül politikai okokra hivatkozva mégis kirúgták az egyetemről. A magyarázat akkor is az volt, mint korábban, amikor nem léptették elő: osztályidegen. Végül segítséggel az UNESCO-hoz került, s bejárta az egész világot, ezzel gyakorlatilag elkerülve a megtorlást.