Ha az utcán lettem volna rosszul, biztos meghalok – mondja egy nyugdíjas, akin a mentősök segítettek. Sajnos közterületen inkább elkerülik azt, aki összeesik.
Az újságok, tévék gyakran számolnak be ilyen esetekről. Néhány nappal ezelőtt Miskolcon halt meg egy férfi azért, mert miután rosszul lett és összeesett, több mint fél órán keresztül feküdt a járdán, mire a járókelők mentőt hívtak hozzá. Már halott volt, mire kiérkezett a segítség. Az ő rokonai gyászolnak, a közönyös járókelők pedig talán már arra sem emlékeznek, hogy elsétáltak egy utcán fekvő ember mellett.
– A közöny a legfőbb ok, amiért nem mennek oda egy láthatóan rosszul lévő emberhez a járókelők. Magyarázat ugyan mindig van, egyesek azt mondják, nem tudják, mit kell tenniük ilyenkor, mások attól félnek, hogy részeg, esetleg azzal érvelnek, hogy nem az ő dolguk – mondta egy neve elhallgatását kérő mentős.
– A mentőnél dolgozók már csak azt kérik, hogy legalább hívják a 104-et, hogy ki tudjon menni a segítség. Nem baj, ha nem csinálnak semmit, de legalább tárcsázzanak! Lényegtelen, hogy nem tudják, mit kell tenni egy rosszullét esetén, hiszen a mentősök már telefonon keresztül elkezdik a távirányítást. Ez nagy segítség, és már évek óta nő azoknak az eseteknek a száma, amikor az mentette meg valakinek az életét, hogy a laikus segítő azt tette, amit a mentős mondott neki telefonon keresztül. Abból senkinek nem lesz semmi baja, hogy kihív valakihez egy mentőt, nem fogják sem neki, sem a betegnek kiszámlázni, még akkor sem, ha vaklárma volt.
Egyből hívja a mentőket, a 104-et!
Menjen oda, nézze meg, lélegzik-e! Rázza meg, szólítsa meg, hogy reagál-e vagy sem! Mondja el a vonalban lévő mentősnek, mit tapasztal és kövesse az esetleges utasításokat! Ha nem mer hozzáérni, kérjen a közelben lévőktől segítséget!
A részeg emberhez és a hajléktalanhoz is hívjon mentőt, ők fokozottabb veszélynek vannak kitéve a kihűlés miatt!
Minden nagyobb városban tartanak különféle elsősegélynyújtó tanfolyamokat. Az otthoni segítségnyújtástól kezdve, a vezetés vagy közlekedés közben adódó vészhelyzeteken keresztül egészen az újraélesztésig bármit megtanulhat az érdeklődő mindenféle egészségügyi végzettség nélkül is. Ez a tudás otthon, a családtagok között, de akár az utcán, idegenek esetében is jól jöhet. Az elsősegély tanfolyamok ára tizenötezer forint körül van, ebben esetenként a vizsgadíj is benne van.
Dömötör Tekla:
– Én alapvetően pozitív vagyok. Szoktam hajléktalanoknak ételt vinni otthonról. Rosszul levőnek már hívtam mentőt, egy rosszul lett idős néninek pedig segítettem felállni. Adnék szívmasszázst is, a kinézet nem számít.
Pintér József:
– Már adtam szívmasszázst egy fiatalembernek. Nem éreztem a pulzusát, és sikerült beindítani a szívét. Volt nálam zsebkendő, úgyhogy lélegeztettem is. Mindegy, hogy férfi vagy nő, segítenék, csak akkor nem, ha elhanyagolt és büdös, akiről nem lehet megállapítani, hogy csak lefeküdt az utcán vagy valóban rosszul van.
Tóth Zsombor és Szakos Boglárka:
Zsombor: – Biztosan megállnék és hívnám a mentőket. Megkérdezném, hogy van-e orvos az emberek között, ha nincs, mivel van elsősegélyvizsgám, segítenék. Ha előttem lett rosszul, a kinézettől függetlenül segítenék.
Boglárka: – Mi kaptunk az iskolában elsősegélyképzést. Nehezebben közelednék, ha az érintett elhanyagolt, de segítenék. Volt osztálytársam, aki a képzés után másnap újra élesztett valakit az utcán.