<p>Fennállásának tízéves jubileumát ünnepelte a Mol Új Európa Alapítvány. A szervezet immár egy évtizede támogatja a 18 évnél fiatalabb sportolókat, művészeti és tudományos tehetségeket, valamint a gyermekgyógyító programokat végző civil szervezeteket. </p>
Forrás: Vadnai Szabolcs
Az alapítvány az eltelt tíz év során több mint négyezer olyan tehetségnek nyújtott félmilliárd forint összegben segítséget, akik kimagasló eredményeket értek el a sport, a tudomány vagy művészet területén. A támogatottak közül kiemelkedik Babos Tímea teniszező, Szilágyi Áron olimpiai bajnok kardvívó, Csonka András ezüstérmes paralimpikon, valamint Radnóti Róza zongoraművész, Felméry Lili balett-táncos és Boros Mihály zongoraművész.
Az alapítvány közvetetten kilencvenzer gyereken segített azzal, hogy félmilliárd forinttal támogatott közel négyszáz gyermekgyógyító programot. A hagyományosan forráshiányos gyermekegészségügy területén így olyan módszerek meghonosításában és magyarországi megerősítésében vállalt jelentős szerepet, mint a különböző művészeti és élményterápiák, illetve az állatokkal, pl. kutyákkal vagy lovakkal dolgozó sikeres terápiás programok.
– A tehetség a sportolók győzelmének csak egyik összetevője. Kell hozzá a hátország, kell a szakember, aki a majdani bajnokra rátalál. Aki támogat, szervez, biztosít, kitalál, beindít, felkarol és gondoskodik. Aki az élenjárók erőforrása – mondta az ünnepségen Herczegh Anita, Áder János, Magyarország köztársasági elnökének felesége az esemény fővédnöke. Az Új Európa Alapítvány olyanokra tereli a figyelmet, akik nemcsak tehetségesek, de szorgalommal, kitartással keményen dolgoznak, hogy még jobban teljesítsenek. És olyanokra, akik a sikeres fiatalok hátországát jelentik.
Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója beszédében úgy fogalmazott:
– A Mol Új Európa Alapítványát azért hoztuk létre 2006-ban, hogy segítsük azokat a gyerekeket, akik hisznek az álmaikban, és hajlandóak ezért keményen megküzdeni. Immár tíz éve több ezer ifjú tehetség álmát segítjük megvalósítani, a gyermekgyógyító programon keresztül pedig ott állunk több ezer család mellett, akiknek nap mint nap elképesztő teherrel kell megküzdeniük. Az Új Európa Alapítvány támogatásai a jövő építésére koncentrálnak.
A rendezvényen bemutatták az „Új Európa Alapítvány arcait” is, akikre szeptember 5–28. között, az alapítvány internetes oldalán lehetett szavazni. A program sikerét bizonyítja, hogy nagyon sok embert megmozgatott a kezdeményezés, a három hét alatt több mint ötvenezren voksoltak a fiatal tehetségekre és a civil szervezetekre, amelyek fejenként és szervezetenként egy-egy millió forint támogatásban részesülnek. A közönség szavazatai alapján az Új Európa Alapítvány arca lett Bányai Zsombor párbajtőrvívó, Orosz Viktor íjász, Knoch Viktor gyorskorcsolyázó, Radnóti Róza zongorista és Kiss Márton Balázs zongoraművész.
A civil szervezetek kategóriában az öt díjazott a Magyar Bohócok a Betegekért Alapítvány, az Autista Segítő Központ, a Pata és Mancs Terápiás és Oktatási Egyesület, a Vertebra Alapítvány és a Te hangodat ismerem program.
A díjátadó ünnepség zárásaként a korábbi támogatott, a kétszeres olimpiai bajnok kardvívó, Szilágyi Áron a riói fegyverét adta oda Hernádi Zsoltnak.
– Tizenhat éves voltam, amikor elnyertem az Új Európa Alapítvány támogatását. Addig a szüleim voltak a szponzoraim, ők finanszírozták a felszerelésemet és az utaztatásomat is – mondta Szilágyi. – Nagyon jókor jött a segítség, amikor még a juniorok közt versenyeztem, de már a felnőttek felé kacsingattam. Az alapítvány segítségével előbb tudtam a „nagyok” közé bekerülni, s 17 évesen már válogatott lehettem. Ezzel a karddal azt szeretném szimbolizálni, hogy az Új Európa Alapítvány első támogatásából hasonló fegyvert vehettem, mint a riói kardom. Szeretném megköszönni az alapítvány tízéves munkáját, s remélem, tíz év múlva egy fiatal pályázó elnyerheti majd ezt a kardot.
A fegyver eszmei értéke felbecsülhetetlen, ugyanis Áron azon négy kardja közé tartozik, amely akkreditálva volt Brazíliában. A kard a negyed- és elődöntőben segítette győzelemhez a kétszeres olimpiai bajnokot.