Egy fertőrákosi tájépítész-festő anyának az volt az álma, hogy ne csak saját gyerekeinek meséljen a természetről. Könyv lett belőle.
– Környezetünk titkokat, csodákat, szörnyeket, kincseket rejt, ami mind felfedezésre vár. Ez a küldetése a Csigamász-sorozatnak – mondta Novák Natália, a könyv szerzője a Kisalföldnek. – A körülöttünk élő pókok, bogarak, madarak, fák, gyógynövények és természeti jelenségek legalább annyi érdekességet tartogatnak, mint a dzsungel, a dínók, a vulkánok belseje vagy a tenger mélye. Megvizsgáljuk, miféle szörnyetegek acsarkodnak körülöttünk, milyen bogár mászik éppen elénk a járdán, milyen virág nyílik az útszélen, s milyen veszedelmek leselkednek a világunkra.
Natália azt vallja: a gyerekek bármit képesek megérteni, ha azt az ő nyelvükön, hitelesen és izgalmasan tálaljuk, legyen szó talajszennyezésről, invazív fajokról, a fészkes virágzatról vagy a fotoszintézisről. Fia, a 11 éves Zétény rajzban is tovább szövi a meséket, így kettejük illusztrációi felelgetnek egymásnak a könyv lapjain. Az egész ötlete egyébként úgy jött, hogy amikor anya és fia hazafelé tartott, különös játékba kezdett. Történeteket találtak ki az árokban, az úton lévő növényekről, állatokról, s ezen kis történeteket otthon lerajzolták.