Fura kollekciót halmozott fel az elmúlt negyedszázad során egy vecsési férfi. Az egész úgy kezdődött, hogy Mankovics Tibort lenyűgözték dédszülei világának régi mesterségei, azóta szerzi be a magyar gyártású öntöttvas tárgyakat. A házában és a kertjében jelenleg több mint hétszáz darabot számol, ezek közt nagyjából háromszáz vasaló és száz kályha van, és se szeri, se száma a mozsaraknak, mérlegeknek, darálóknak.
– Általában internetről vagy egy-egy rendezvényről szerzem be a tárgyakat. Sokszor nincs idő túl sokat gondolkodni, mert tisztában vagyok vele, hogy ha elszalasztom, többet nem lesz rá lehetőségem, hogy megszerezzem az áhított darabot. Egyik-másik elég sokba kerül, de legalább tudom, hogy jól döntöttem – magyarázza a Borsnak.
Tibornak vannak edényei az 1700-as évekből is, a kedvencei azonban a 19-20. század fordulóján készült kályhás- és lakatos-vizsgamunkák. – Csak egy-egy darab készült belőlük, így számomra felbecsülhetetlen értékűek, főképp, hogy ezek a mesterségek mára ki is haltak. Van olyan kályha, amelyik jócskán többet kóstál százezer forintnál, a gyűjtemény teljes értéke pedig legalább harmincmillió forint – becsüli meg a korábban kőművesként dolgozó férfi.
Tiborhoz leginkább óvodás és iskolás csoportok látogatnak el, amelyek a magyar történelem jellegzetes alakjainak a mellszobrait is megtekinthetik. A gyűjtemény egyes darabjai rendszeresen feltűnnek a környékbeli kiállításokon és fesztiválokon, de a férfi régóta szeretné már, ha a muzeális vastárgyak nagyobb nyilvánosságot kapnának.
– A vecsési önkormányzattal többször is egyeztettem már, de nem segítettek a kiállításukban. Nálam – sajnos – nincs annyi hely, amennyire szükség lenne, így nem zárkózom el attól, hogy túladjak a kollekción. De csak akkor, ha valaki az egészet egyben megvásárolná.