Nem csak zavaró, de akár halálos is lehet a horkolás. Kiváltó okai közt súlyos betegség is lehet. Amennyiben ezt időben felismerik, akkor hatékonyan lehet kezelni. Nézzük, mi válthatja ki a horkolást, és mit lehet tenni ellene!
Forrás: Thinkstock
1. Légzéskimaradás
Ez a legveszélyesebb valamennyi betegség közül. Az alvási apnoénak is nevezett probléma akkor alakul ki, ha a garat hátsó részén található izmok elernyednek. Emiatt a légutak beszűkülnek, de gyakran el is záródnak, így a légzés egy pillanatra abbamarad, ez pedig csökkenti a vér oxigénszintjét. Az agy ilyenkor reagál a kimaradásra, és felébreszti az alvót. Egy-egy éjszaka alatt többször is megtörténik ez.
Az ebben szenvedő betegnél tartós lesz a kialvatlanság, a napközbeni feszültség, a szorongás, a hangulatzavar, a fejfájás. Növeli a szív- és az érrendszeri betegségek kialakulásának veszélyét, megnő a kamrai ritmuszavar, a szívmegállás és az agyvérzés kockázata is.
Kezelése: alapos kivizsgálást igényel. Aki ebben érintett, annak fel kell keresnie egy alváscentrumot, ahol megállapítják a baj súlyosságát. Szükség esetén a továbbiakban éjszakánként egy maszkkal ellátott készüléket kell használnia, ami folyamatosan levegőt juttat a légutakba. További megoldás lehet még egyéb, szájba helyezhető protézis, illetve a műtét.
2. Genetikai okok
Gyakran genetikai oka van a horkolásnak: öröklött adottság, hogy a felső légúti szövetek izomtónusa nem elég erős. Ezen horkolóknak azonban jó hír, hogy egy kifejezetten számukra készült spray-vel – ami befújás után megfeszíti a garat hátsó izmait, így a légutak nyitottabbá válnak – védekezhetnek.
3. Szervi elváltozások
Gyakorinak számít az is, ha valamilyen szervi elváltozás okozza. Ez lehet például orrsövényferdülés, megnagyobbodott orrmandula vagy az állkapocs rendellenes fejlődése, illetve, ha az állkapocs alsó része jóval hátrébb áll. Ezek műtéttel kezelhetők.
4. Túlsúly
Az összes szervi elváltozás miatti állapotot súlyosbítja, ha valaki túlsúlyos. A zsírszövet ugyanis a garatizmok és a nyálkahártya közé is lerakódnak, így állandó nyomásuk miatt a garat még szűkebbé válik. A túlsúly önmagában is kiválthat állandó horkolást, melynek megoldása a fogyás.
5. Dohányzás
Annak az embernek a nyálkahártyája jóval duzzadtabb, aki dohányzik. Ez mindig közrejátszik a horkolás kialakulásában. Jó hír viszont, hogy ha valaki abbahagyja káros szokását, már egy-két héten belül a horkolás és az alvászavar megszűnik vagy mérséklődik.
6. Gyógyszerek
A nyugtatók, altatók, izgatószerek vagy az alkohol, illetve a drogok ellazítják az izmokat, így a felső légúti részeket is renyhévé teszik. Az ilyen vegyi anyagok fogyasztása gyakran okoz horkolást. Teljes abbahagyásuk után megszűnik a probléma.