<p>Folytatódtak a minimálbér-tárgyalások ma (pénteken) a kormány és a szociális partnerek között. Abba már mindenki belement, hogy jövőre 15 százalékkal emelkedhet a minimálbér, 25 százalékkal a garantált bérminimum. Az egyezséget valószínűleg kedden írják alá.</p>
Azt már múlt pénteken bejelentette Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, hogy a minimálbért 15, majd 8, a garantált bérminimumot 25, majd 12 százalékkal emelnék 2017-18-ban, a munkáltatói járulékot jövőre 4 százalékponttal csökkentenék.
Sáling József, a Magyar Szakszervezeti Szövetség bérpolitikai ügyvivője részt vett a mai egyeztetésen. Utána a Kisalföldnek elmondta: az álláspontok jelentősen közeledtek egymáshoz, de a munkaadók még nem adták be teljesen a derekukat.
„A kormány és mi, a munkavállalói oldal kitartottunk az álláspontunk mellett: ragaszkodtunk a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős emeléséhez. Azt már a munkaadói oldal is elfogadta, hogy előbbi jövőre 15, utóbbi 25 százalékkal emelkedjen. Viszont azt szeretnék, hogy a garantált bérminimum 2018-ban 5 százalékkal kisebb mértékben nőjön a kormány által javasoltnál. A munkaadóknak azt a kérését pedig elfogadta a kormány, hogy jövőre ne 4, hanem 5 százalékkal csökkenjen a szochó, a szociális hozzájárulási adó. Viszont akkor 2018-ban nem 2, hanem csak további 1 százalékkal fog csökkenni. Emiatt kértek gondolkodási időt a munkáltatók" – mondta el Sáling a tárgyalóasztalnál történtekről.
Arról is beszélt, hogy a munkaadók szerint sokba kerül nekik a béremelés, a szakszervezetek pedig azt hangsúlyozták, hogy a hatékony cégek ki tudják fizetni és az elmúlt két évben alig nőttek a kötelezően kifizetendő legkisebb bérek. Az érdekvédő – ahogy korábban többször hangsúlyozta – azt is fontosnak tartja, hogy a minimálbérnél többet keresők, a magasabb bérkategóriákba tartozó fizetése is emelkedjen a minimálbér hatására, különben összecsúsznak a bérek, és az komoly feszültségeket okozhat.