<p>A Darabanth Aukciósház november második felében zajló árverésének több érdekes tétele is van. Azonban mind közül talán a legérdekesebb az a kétezer forintos bankjegy, amelyet potom öszázezres kiinduló áron vásárolhatnak meg a fanatikus gyűjtők.</p>
Hogy miért is kerül ennyibe ez a papírdarab? Csupán azért, mert a hátoldala hibás. Pontosabban hiányzik róla a teljes nyomat. Nincs rajta se a szám, se az összeg betűvel kiírva és Madarász Viktor: Bethlen Gábor tudósai között című képének is csak a hűlt helye szerepel rajta.
A Bors érdeklődésére Török Imre, az aukciósház munkatársa elmondta: feltételezésük szerint a bankjegy jóformán hibátlan állapota miatt nem vett részt készpénzforgalomban. Magán a pénzen 1998-as dátum szerepel, tehát az új forintkiadás első évében készült, méghozzá 4 846 752.-ként.
Török szerint egyedi darabról lehet szó, mivel ha a nyomdában egy teljes ív hibásan jött volna ki a gépekből, azt biztosan megsemmisítik. – Valószínűnek tűnik, hogy ennél a darabnál a gépen egy alkatrész kihagyott egy ütemet, és az íven belül megbújva átcsúszott az ellenőrzésen – közölte Török Imre. Hozzátette: 1998-ban még jóval több hiba fordult elő a nyomtatásokkor, például a kétezresek esetében nem egyszer lemaradt egy-egy nulla a 2000-ből.
A gyűjtők körében előfordulnak olyan specialisták, akik kifejezetten a hibás, nyomdahibás termékekre specializálódnak. Ennek főleg a bélyeggyűjtők körében van nagy hagyománya. Egy-egy elrontott sorozat ugyanis nem egyszer milliókat ér. A svéd, úgynevezett háromschillinges sárga, amely a tervezett zöld helyett sárgán került forgalomba például közel egymilliárd forintot ér. Hazánkban a Kőbányai-levél az egyik legismertebb, amelyen piros öt krajcáros bélyeg helyett piros három krajcáros bélyeg szerepel, s tíz évvel ezelőtt egy gyűjtő közel százmillió forintért vette meg. Ebből a Bélyegmúzeum is őriz egy példányt.