Aktuális

Túl sok ananászt evett terhesen, gyereke majdnem belehalt

Bors

Létrehozva: 2016.11.25.

Ritka születési rendellenességgel jött világra az edinburgh-i Sofia Cass, akinek anyja hihetetlenül kívánta várandóssága alatt az ananászt - írja a Daily Mail. A 37 éves Suzanne Burt szerint egyértelműen ő a felelős a kislánya állapotáért, hiszen sokat evett az egzotikus gyümöcsből, amelyből, ha csak biot vásárol, talán nem okozott volna problémát. 

A baba belei ugyanis a testén kívül fejlődtek, amely miatt jó pár műtétet várt rá. A nő a 12. heti ultrahangon szembesült vele, lánya nem megfelelően fejlődik, orvosa pedig tájékoztatta róla, a legtöbb esetben olyan fiatal anyukák gyerekeinél alakul ki a gastroschisis, azaz a hasfalzáródási rendellenesség, aki dohányoznak, isznak vagy kábítószert fogyasztanak. Mivel a nő egyik termékcsoportnak sem volt a rabja, ráadásul nagyon egészséges étkezett, úgy döntött, utánajár mi okozhatta valójában a bajt. 

“Sok időt töltök a termőföldeken, mert ez a munkám és sok ananászt ettem az első trimeszterben. Az ananász földjét is - mint megtudtam - az atrazin nevű gyomírtóval kezelik, amelyről úgy három éve kiderült, hogy kapcsolatba hozható ezzel a születési rendellenességgel.” A nő a betegség miatt a vártnál 8 héttel korábban hozta világra gyermekét, és két napig a testén kívül egy műanyag zacskóban védték a baba beleit a külső hatásoktól, majd fokozatosan vezették be a testébe. 

Öt hétig volt kórházban, mire szülei hazavihették. A csecsemő a bent tartózkodása alatt kapott vérmérgezést, és volt olyan 24 óra is, amikor senki nem tudta még megjósolni sem, hogy életben marad e. 2010-ben amerikai kutatók azt állították: az atrazin növelheti a valószínűségét a hasfalzáródási rendellenességnek. 3 évvel később az Egyesült Királyságban betiltották, de a világon számos országában még ma is használják. 

2016-ban úgy tűnik, már Amerika is befejezi az alkalmazását. Minden 3000. kisbaba jön világra hasfalzáródási rendellenességgel, ezért is fontos, hogy mielőbb kivonják a forgalomból az egész világon.  

Az atrazinről

Az Egyesült Államok területén a környezetbe kerülő atrazin mennyisége elérte azt a szintet, mely már a legtöbb élőlényre – emlősökre, madarakra, hüllőkre és kétéltűekre egyaránt – jelentős mértékű, káros hatást gyakorol – derült ki az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (EPA) frissen kiadott kockázatelemző jelentéséből - írja a biokontroll.hu. Az EPA megállapításai nyomán a termék használatának oly mértékű korlátozása várható, mely az USA-ban is végleg kiszoríthatja az atrazint a gyomszabályozásra használt szerek közül.

Az atrazin hormon-diszruptor hatása jól ismert, születési rendellenességekkel és rákos megbetegedésekkel egyaránt kapcsolatba hozható. Felszíni, felszín alatti és ivóvízkészleteket is szennyezetté tesz. Az Európában már betiltott vegyületből évente mintegy 32 000 tonnát használnak fel az Egyesült Államokban, ezzel a második helyen áll a legelterjedtebb növényvédő szerek listáján - írja a lap.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek