Forrás: MTI
Kedden este jelentkeztek a tünetek a Veres Pálné Gimnázium egyik végzős tanulójánál, néhány órával később pedig (a kórházba szállítás után) a fertőző agyhártyagyulladás elvitte a fiatalt. Amint arról a Bors is beszámolt, azok a diákok és tanárok, aki érintkeztek vele, azonnal antibiotikumot kaptak.
Pénteken újabb diáknál - az elhunyt fiú évfolyamtársánál - jelentkeztek hasonló tünetek, őt is kórházba kellett szállítani. Később azonban kiderült, hogy nála szerencsére nem az agyhártyagyulladás, hanem egy téli vírusos fertőzés okozott ijedtséget, így haza is mehetett. A szerdán meghalt fiú ismeretségi köréből senki mást nem ápolnak a kórházban.
Aggasztó hír viszont, hogy a sajtóértesülések szerint egy másik Pest megyei férfit valóban agyhártyagyulladással kezelnek a Szent László Kórházban az intenzív osztályon. A húszéves férfinál laborvizsgálatok állapították meg a betegséget.
A súlyos betegség nagyrészt egészséges embereket támad meg. A fertőzés egyértelműen cseppfertőzéssel terjed, vagyis köhögéssel, tüsszögéssel kerülnek a baktériumok a levegőbe. Helyrehozhatatlanul károsíthatja az idegrendszeri funkciókat, és egyes kórokozók esetében még célzott antibiotikumkezeléssel sem csökkenthető a halálozás megfelelő mértékben - azonban hatékony védőoltás van ellene.
Tünetei: kezdetben levertség, étvágytalanság, láz. Ezután következik a fejfájás, hányinger, hányás, tarkókötöttség, aluszékonyság, ingerlékenység, tudatzavar, görcsök, bénulások, kezeletlen agyödéma esetén halál. Csecsemő- és öregkorban a későbbi tünetek mérsékeltebbek lehetnek, vagy hiányozhatnak. Súlyos esetben jellegzetes, bevérzéses bőrjelenség is jelentkezik.
Nem megfelelő gyógyulás után maradványtünetként halláskárosodás, mentális- és magatartásproblémák, az agyvíz keringési zavara, agytályog, végtagbénulások, mozgászavarok és más idegrendszeri eltérések jöhetnek létre.
A beteg követlen környezete antibiotikum adásával megvédhető a fertőzéstől. Minden negyedik magyar beteg belehalt a fertőzésbe. A gennyes agyhártyagyulladás ellen többféle védőoltás is van, ám ezek közül egyik sem kötelező. A Meningococcus C-védőoltás 7000 forintba kerül, ez azonban 2017-től mindenkinek ingyenes lesz.