<p>Kopaszra borotvált macskákat egy férfi, és drága szfinxcicaként árulta őket Kanadában. Az állatokkal való kereskedés jó üzlet, így a trükközés is egyre gyakoribb.</p>
A kanadai Alberta tartományban többen is pórul jártak azzal a csalóval, aki hétszáz dollárért árusította a szfinxmacskaként hirdetett, valójában egyszerűen kopaszra borotvált állatait. A macskák először tényleg úgy festettek, mint a ritka szfinx, de hamarosan elkezdett visszanőni a szőrük.
Az eset persze korántsem példa nélküli.
– Amikor elpusztult George Clooney híres törpemalaca, Max, Magyarországon is hihetetlenül fellendült a kereslet ezekre az állatokra. Élelmes emberek szimpla hízósertések malacait lefújták fekete hajfestékkel, majd 40-50 ezer forintért eladták őket. A gyanútlan vásárló akkor nézett nagyot, amikor a malac egyre nagyobb lett – mondja a Borsnak Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora. A szakember szerint kutyáknál is gyakran előfordul, hogy csak nagyobb korukban derül ki: nem is kistestű, drága fajták, hanem sima keverékek.
Pál Laca macskatenyésztő egy másfajta érdekes átverés történetét mesélte el a Borsnak.
– Drága Maine Coon macskáknál gyakori, hogy genetikai szűrésről szóló tanúsítványt mellékelnek hozzájuk a vevőnek. A vizsgálatot laboratóriumokban végzik. Ennek azért van óriási jelentősége, mert ha valamilyen problémára derül fény, akkor a macska csupán 500 dollárt (150 ezer forintot) ér, ha viszont a teszt teljesen negatív, 2000 dollárt (csaknem 600 ezer forintot) is megadnak egy-egy példányért – mondja Laca. – Egy magyar tenyésztő nemrég Oroszországból vásárolt hibátlan genetikai teszttel egy macskát. Valamiért azonban gyanús lett neki az eladó, és megkereste a labort, ahol meglepetten közölték vele: a papírt a tenyésztő hamisíthatta.
Pál Laca szerint az internetes vásárlásnál is elővigyázatosnak kell lenni, ha valaki állatot szeretne.
– Előfordulhat, hogy külföldi honlapon tetszik meg egy macska vagy bármilyen más állat. Kizárólag a képekben nem szabad megbízni, mert a Photoshop csodákra képes. Ilyenkor mindig kell kérni egy videót is, azzal ugyanis nehéz trükközni.
Tavaly januárban a Bors is beszámolt arról az emlékezetes esetről, amikor hamis pandákkal verte át a nézőket az olasz Orfei Cirkusz. A beharangozott két kispanda valójában két csaucsau kutya volt egy magyar tenyészetből.