Aktuális

Tüdőátültetés után lett fitneszedző Lóránt

R.K.

Létrehozva: 2016.12.29.

Példamutatásból jelesre vizsgázott egy 25 éves budapesti fiatal. Tamács Lórántnál kiskorában egy genetikai betegséget diagnosztizáltak. A kór egy sűrű váladékot termelt, amely a tüdejére hatott ki leginkább.

– Igyekeztem gyerekkoromtól kezdve rengeteget sportolni, hogy némileg ellensúlyozni tudjam a betegségemet. Fociztam, karatéztam, kondiztam. Ez némileg lelassította a folyamatot. Az évek során azonban romlott az állapotom, egyre több kezelésre és gyógyszerre volt szükségem – mesélte Lóránt a Borsnak, akinek a tüdőkapacitása 21 éves korára drasztikusan, a felére csökkent.

– Nagyon sokat romlott az állapotom. Csont és bőr voltam, 45 kilóra fogytam le. A tüdőm már csak 19 százalékosan üzemelt, így elkerülhetetlenné vált, hogy új szervet kap­jak. 2014 júliusában ke­rültem fel a transz­plan­­tációs listára. Sze­ren­csére már októberben sorra kerültem, így ki­utaz­hattam Bécsbe, ahol elvégezték az operációt – folytatta Lóránt. A családja, a barátnője és a barátai végig mellette álltak, ami sokat segített neki a felépülésben.

– Egészséges életmóddal sikerült visszanyernem a súlyomat, jelenleg 78 kiló vagyok. A műtét után is a sportnak akartam élni, így újra elkezdtem konditerembe járni. Hetente általában négy napot töltök lent. Emellett elvégeztem egy fitnesziskolát, így hivatalosan is személyi edző vagyok. Szeretnék a jövőben ezzel foglalkozni. Izomkolosszus azonban sosem leszek, mert van néhány speciális gyógyszer, amelyet életem végéig szednem kell. Ennek ellenére a mozgás az életem, és mindent megteszek, hogy valóra váltsam az álmomat – mondta eltökélten.  

Már itthon is vállalják a transzplantációt

A tüdőátültetés (vagy más néven tüdőtranszplantáció) egy sebészeti szervátültető eljárás, amiben a páciens beteg tüdejét részben vagy egészben egy donor tüdejével kicserélik. A donor lehet akár élő vagy halott is, egy élő donor csak fél tüdejét adhatja oda a betegnek. Vannak olyan eljárások, ahol a tüdő egészét ki kell cserélni, ez olyan betegségeknél fordul elő, mint például a cisztás fibrózis. Igaz, hogy a tüdőátültetés rengeteg veszéllyel jár, azonban a végső stádiumú betegeknek meghosszabbíthatja az élettartamát és javíthatja az életminőségét. 1983-ban volt az első sikeres hosszú távú féltüdő-átültetés, 1986-ban az első sikeres hosszú távú teljes tüdőátültetés. Magyarországon először 2015. december 12-én végezték az eljárást. Stumpf Tibort hat órán keresztül műtötték, összesen 92 szakember dolgozott azon, hogy sikeres legyen az operáció.
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek