A placebohatásról már sokszor bebizonyították, hogy működik. E szerint akkor is meggyógyul a beteg, ha olyan gyógyszert kap, amiben nincs hatóanyag. Ennek azonban van egy ellentéte is: a nocebohatás. Ilyenkor bizonyos események, dolgok csak azért betegítik meg az embert, mert úgy gondolja, hogy ezek károsak a számára. Ezzel a hatással világszerte több kutatás is foglalkozik.
Forrás: Thinkstock
Befolyásolt tudatalatti
A nocebohatás egy láthatatlan betegségokozó, manipulálja a tudatalattit, ezzel együtt az egészségre is hatással van. Szélsőséges esetben akár halált is okozhat. Míg a placebót gyakran szándékosan használják a kutatások alatt, a nocebo egy olyan mellékhatás, melyet el kell kerülni. Emiatt a nocebo még közel sem olyan ismert, mint a párja, de azért már néhány dolgot tudnak róla.
Hogyan működik?
A kutatók azt feltételezik, hogy hatása az ember által átélt, korábbi negatív tapasztalatok, félelmek és szkeptikus elvárások alapján működik. Ez azt is jelenti, hogy például ha valaki elolvassa a tabletta lehetséges mellékhatásait, melyben a fejfájás és a szédülés is szerepel, és fellép nála a nocebo, akkor egyből érezni fogja ezeket a gyógyszer bevétele után. A Kaliforniai Egyetem tanulmánya szerint egy vizsgálatban részt vevő személyeknek azt mondták, hogy élelmiszer-allergiát okozó szert adnak be nekik, de az valójában csak sima sóoldat volt. A vizsgálaton részt vevők negyedénél ezután allergiás reakciók jelentkeztek.
Meginvitált hiedelmek
A vizsgálat szerint ez a hatás nemcsak tablettákkal, orvosi terápiákkal működik, ugyanígy érezhetik például a nem létező áramütést, de a kutatók szerint a voodoo átkok is ezért lehetnek hatásosak annál, aki tud erről és még hisz is a hatásában. Vagyis a nocebo hatása összefüggésben van a belső meggyőződéssel.
Belénk nevelt félelmek
A nocebo a mindennapok félelmeit is gyakran beigazolja. Aki például nagyon hisz abban, hogy ha nedves hajjal hagyja el a lakást télen, akkor megfázik, az valószínűleg valóban beteg lesz. Aki pedig nem foglalkozik ezzel, az akár órákat is tölthet egy termálfürdő medencéjében a szabadban vizes hajjal, kutya baja sem lesz. Sőt annak tudatában, hogy a szervezetét erősítő gyógyvízben volt, még az immunrendszere is erősödhet. Ezek persze még nem bizonyítják a nocebohatást, hiszen előfordulhat, hogy valóban a nedves haj betegítette meg vagy a gyógyvíz volt rá ilyen hatással.
Mit tegyünk?
Ezt tudva akkor most elolvassuk vagy se a gyógyszerekhez adott mellékhatások leírását? Ha igen, akkor beképzelhetjük magunknak, ha nem, akkor pedig veszélyeztethetjük az egészségünket. Ami igazán segíthet, ha még az orvossal beszélgetünk erről, mielőtt elkezdjük szedni a gyógyszert. Egyes orvosok például úgy tartják, hogy a pozitív gondolatok kiszorítják a negatívokat, emiatt inkább a készítmény kedvező hatásait emelik ki.
Akár ölhet is
A nocebohatásról az egyik leghíresebb esettanulmány a General Hospital Psychiatry folyóiratban jelent meg Derek Adamsről. A férfit elhagyta a barátnője, emiatt depressziós lett. Közel harminc darab olyan tablettát nyelt le, amivel a depresszióját kezelték, hogy jobban legyen. Ezután úgy érezte, egyre rosszabbul van, félt, hogy meghal, ezért mentőt hívott, majd elájult. A kórházban megállapították, hogy a 26 éves fiatalember részt vett egy olyan vizsgálaton, amelyben teszteltek egy depresszióellenes tablettát, de ő abban a csoportban volt, ahol a résztvevők csak placebót kaptak, vagyis semmilyen hatóanyag nem volt ezekben. Még akkor sem lehetett volna rosszul, ha több mint százat lenyel. Miután a férfi ezt megtudta, negyedóra múlva már semmi baja nem volt.