Donald Trump amerikai elnök pénteken egy olyan rendeletet írt alá, amely tiltja az Egyesült Államokba való beutazást hét államból: Szíria, Irán, Irak, Szudán, Líbia, Szomália és Jemen.
100-200 ember emiatt az amerikai repülőtereken ragadt, sőt őrizetbe is vették őket, mert gépük noha leszállt már, az Egyesült Államok területére onnan nem léphetnek ki. Ennél sokkal nagyobb tömeg is a reptereken ragadhatott volna, de elővigyázatosságból több repülőtársaság már felszállni se engedte gépeikre az ezeknek az országoknak Egyesült Államokba utazó állampolgárait.
A repülőtereken ragadtakat a rendelet szerint deportálni kellene, de ezt egy szövetségi bíró megtiltotta, pontosabban felfüggesztette a rendelet alkalmazását.
Az intézkedés miatt több tüntetést is szerveztek, amelyeken megjelent a Google társalapítója, Sergey Brin, aki a Szovjetunióban született, így ő is bevándorló. Legalábbis a megjelenését ezzel magyarázta. Több mint száz Google alkalmazott is külföldön ragadhatott.
Az Airbnb alapítója, Brian Chesky pedig Twitterén az írta, mindenki jelentkezzen nála, akinek szállásra van szüksége, ha a rendelet miatt az otthonuktól távol rekedtek. Tiltakozó levelet írt Trumpnak a Apple vezetője, Tim Cook, a Google vezérigazgató Sundar Pichai és a Facebook-alapító Mark Zuckerberg is.
Veszélybe került, hogy visszatérhet a családjához az Egyesült Államokba Mo Farah négyszeres brit olimpiai bajnok, aki Szomáliában született, és jelenleg Etiópiában edzőtáborozik. Még pont be tudott utazni az ország területére a Milwaukee Bucks szudáni-ausztrál kettős állampolgárságú kosarasa, Thon Maker. Csak kevesen múlott, ugyanis Torontóból éppen csak visszaért csapatával az Egyesült Államokba a rendelet hatályba lépése előtt.
Ellenzi a rendeletet Theresa May brit miniszterelnök (aki közvetlenül előtte találkozott Trumppal), valamint a német és a francia külügyminiszter is.
Irán pedig azt tervezi, hogy a „muzulmán világ és az iráni nép elleni” rendeletre adott válaszként ők az amerikaiak belépését tiltanák be.