Gondolta volna, hogy kisgyermekkorban az idegen test okozta fulladás az egyik legnagyobb veszély? Egyetlen pillanat elég, hogy megtörténjen a baj. Akkor pedig csak a tudásunkon és a lélekjelenlétünkön múlik, hogy megakadályozzuk a tragédiát. Reméljük, sosem kell használni az alábbi módszereket, ám érdemes tisztában lenni velük, mert akad, amelyik felnőtteknél is életmentő lehet.
Idegen tárgy lenyelése és félrenyelés
A kicsik köhögése azonnal felhívja a figyelmet a bajra.
A félrenyelés nem feltétlenül jár köhögőrohammal, a légutak szinte azonnal elzáródhatnak és a gyerek nem tud köhögni, súlyos esetben lélegezni sem, így bekövetkezhet az eszméletvesztés, majd a légzésleállás.
Teendők
Heimlich-féle műfogás
Ha nem járunk sikerrel, az egy év feletti gyermeknél alkalmazzuk a speciális műfogást.
Légzésleállás esetén haladéktalanul kezdjük meg a gyerek lélegeztetését!
Mit tenne, ha félrenyel a gyerek?
Erdős-Ozorai Ágnes és szeme fénye, Léna:
– A térdemre fektetném és ütögetném a hátát. Ha az nem segít, fejjel lefelé lógatnám. Egyébként azt hiszem, hogy a legegyszerűbb, ha behajlított ujjal belenyúlok a szájába és kiveszem a falatot.
Jakabné Viola és Amira:
– Szerencsére még nem volt ilyen helyzet. Én fejjel lefelé lógatnám és ütögetném a hátát. Arról nem tudok, hogy van olyan biztos megoldás, amit az orvosok ajánlanak.
Magyar Eszter és Szalkai Ákos a kis Flórával:
– Részt vettem egy tanfolyamon, amit gyermekorvosok tartottak, így nemcsak a térdre fektető és hátat ütögető, hanem a Heimlich-módszert is ismerem – büszkélkedik az édesanya.