Aktuális

Így mentheti meg orvos nélkül fuldokló gyermeke életét

A. T., Hu-Zo

Létrehozva: 2017.01.30.

Gondolta volna, hogy kisgyermekkorban az idegen test okozta fulladás az egyik legnagyobb veszély? Egyetlen pillanat elég, hogy megtörténjen a baj. Akkor pedig csak a tudásunkon és a lélekjelenlétünkön múlik, hogy megakadályozzuk a tragédiát. Reméljük, sosem kell használni az alábbi módszereket, ám érdemes tisztában lenni velük, mert akad, amelyik felnőtteknél is életmentő lehet.

Idegen tárgy lenyelése és félrenyelés

A kicsik köhögése azonnal felhívja a figyelmet a bajra.

A félrenyelés nem feltétlenül jár köhögőrohammal, a légutak szinte azonnal elzáródhatnak és a gyerek nem tud köhögni, súlyos esetben lélegezni sem, így bekövetkezhet az eszméletvesztés, majd a légzésleállás.

Teendők

  • Ha a gyerek köhög, kérjük meg, ne hagyja abba, ezáltal megnőhet az esély, hogy felköhögi a félrenyelt falatot.
  • Nézzünk a szájába, ha látszik az ételmaradék vagy idegen test, és ki tudjuk venni anélkül, hogy mélyebbre tolnánk a torkán, távolítsuk el!
  • Ha nem látható, fektessük a lábunkra úgy, hogy a feje kissé lelógjon. Az egyik kezünkkel támasszuk meg a mellkasát, a másikkal pedig határozott, nem túl erős ütéseket mérjünk a két lapockája közé és a hátára. Ezt a műveletet négy-öt alkalommal ismételjük meg. Elképzelhető, hogy az idegen test láthatóvá válik vagy kiköhögi a gyerek.

Heimlich-féle műfogás

Ha nem járunk sikerrel, az egy év feletti gyermeknél alkalmazzuk a speciális műfogást.

  • Álljunk a háta mö­gé, emeljük a mellkasunkhoz, öleljük át a karja alatt a törzsét. Jobb kezünket szorítsuk ökölbe, helyezzük a köldök magasságába, bal kezünkkel kulcsoljuk át a jobb csuklónkat, s magunk felé és fölfelé irányuló, hirtelen mozdulattal nyomjuk fel a re­keszt. A műveletet többször ismételjük meg.

Légzésleállás esetén haladéktalanul kezdjük meg a gyerek lélegeztetését!

  • Fektessük a földre. Végezzünk légzésvizsgálatot, a fejét óvatosan hajtsuk hátra, majd fújjunk ötöt a szájába vagy az orrába. Ezután két ujjal a mellkas alsó részét 30-szor megnyomjuk, majd kétszer befújunk az orrba vagy a szájba. Ezt ismételjük a mentők megérkezéséig.

Figyelem!

Minden esetben, ha a gyermek félrenyel vagy idegen test kerül egy testnyílásába, még ha sikerül is eltávolítanunk, orvoshoz kell fordulni! A legegyszerűbb, ha a mentőket értesítjük. Jól fontoljuk meg, milyen falatokat adunk gyermekünknek és a játékok veszélyességét is mérjük fel!

Mit tenne, ha félrenyel a gyerek? 

Erdős-Ozorai Ágnes és szeme fénye, Léna:

– A térdemre fektetném és ütögetném a hátát. Ha az nem segít, fejjel lefelé lógatnám. Egyébként azt hiszem, hogy a legegyszerűbb, ha behajlított ujjal belenyúlok a szájába és kiveszem a falatot.

Jakabné Viola és Amira:

– Szerencsére még nem volt ilyen helyzet. Én fejjel lefelé lógatnám és ütögetném a hátát. Arról nem tudok, hogy van olyan biztos megoldás, amit az orvosok ajánlanak.

Magyar Eszter és Szalkai Ákos a kis Flórával: 

– Részt vettem egy tanfolyamon, amit gyermekorvosok tartottak, így nemcsak a térdre fektető és hátat ütögető, hanem a Heimlich-módszert is ismerem – büszkélkedik az édesanya.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek