<p>Levertség, testi-lelki betegségek, kiürült tárcák – sokkal inkább ezt jelenti az év első hónapja, mint az áhított újrakezdést. Kutatások azt is igazolják: januárban csaknem húsz százalékkal többen halnak meg Magyarországon, mint az év többi hónapjában.</p>
Forrás: Thinkstock
A világ számos országában és Magyarországon is a január vezet a halálozások számában. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai azt mutatják: csak az elmúlt két évben húsz százalékkal többen haltak meg az év első hónapjában, mint más hónapokban. Csak egy példa: tavaly júniusban hunytak el a legkevesebben, 9726-an, ehhez képest nagy eltérés a januári
11 770-es szám. De 2015. januárja ennél is rosszabb volt: 13 180 haláleset volt. Nem teszi sokkal szebbé a képet a korábbi évek átlaga sem: öt esztendőn át mindig a január „vezetett”.
És hogy miért? A leggyakoribb halálok ilyenkor a hideg miatt fellépő légzési és keringési zavarok, a tüdőgyulladás és az agyvérzés, de az orvosok lelki okokkal is magyarázzák a szervezet általános legyengülését.
Ebben a januárban is száznál több híresség nevével gyarapodott az elhunytak listája a világon. A magyarokat Klapka György üzletember, a Dolly Rollt vezető Kékes Zoltán, Kakuk György újságíró, Torgyán József egykori kisgazda politikus, a rövidtávfutó Tatár István és Kovács Barnabás síedző halála is megrázta az elmúlt hetekben. Az angol komikus, a Halló, halló! sorozat sztárja, Gorden Kaye, a brazil szövetségi kapitány, Carlos Alberto Silva és Mary Tyler Moore színésznő is ebben a hónapban ment el.
Valóságos dömpinggel küzdenek ilyenkor a biztosítók: az év más időszakaihoz képest januárban 62 százalékkal többen kötnek haláleseti életbiztosítást. Erre nincs racionális pénzügyi magyarázat – mondja a biztosítók szövetsége (Mabisz) –, de ezt mutatják az adatok. 2010. és 2015. között egyébként 16 milliárdról 39 milliárd forintra ugrottak a haláleseti biztosításokból származó éves bevételeik. Jellemzően az 55 év felettiek gondolkodnak előre.
A fő ok, hogy az ünnepek felerősítik az érzelmeket, a közelmúltban elveszített családtagok hiányát. Sokan egyfajta ajándékként tekintenek erre a biztosításra, amellyel később jelentős terheket vehetnek le hozzátartozóik válláról – véli a 4Life Direct biztosító. Az ünnepek utáni kiábrándultság ugyanúgy szerepet játszhat a döntésben.
Ha már kiábrándultság: mikor máskor lenne az év legdepressziósabb napja, mint januárban? Ráadásul éppen hétfőn. Cliff Arnall brit pszichológusnak egy bonyolult matematikai képletből sikerült arra jutnia, hogy a legrosszabbul január harmadik hétfőjén érezzük magunkat. Ennek számos tényezője van.
– Az ünnepek után visszatérünk a szürke, monoton hétköznapokhoz. Sokaknak a karácsonyi törlesztőrészletek is a fejük fölött lebegnek Damoklész kardjaként, és hamar kiderül: az újévi fogadalmakat sem sikerül teljesíteni. Hiszen a csoda nem egy nap alatt történik. Az időjárás sem a legbarátságosabb, ráadásul a hétfőt nem sokan szeretik – részletezte a pszichológus a Daily Mailnek az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is csak Blue Mondayként, azaz szomorú hétfőként emlegetett nap hátterét.
Hogyan győzzük le a téli depressziót? A pszichológus Arnall szerint a legfontosabb: azt csinálni, ami boldoggá, jókedvűvé tesz. Adja ezt az érzetet akár étel, ital, testi kapcsolat.
– Ha egyik végtagod használhatatlan, örülj annak, hogy a másik háromnak nincs baja! – mondja. – Ha a hosszú távú célok nem működnek, a hétköznapi életben kell megélni az apró örömöket. Akár egy ruhacsere, egy alapos takarítás is megoldás lehet, vagy ha elmerülünk a hobbinkban. Vagy várjuk, míg kisüt a nap, mert az mindennél többet ér.
2015
Január 13 180 / Február 13 177 / Március 12 348 / Április 11 157 / Május 10 159 / Június 9589 / Július 10 627 / Augusztus 10 397 / Szeptember 9454 / Október 10 584 / November 10 272 / December 10 753
2016
Január 11 770 / Február 10 531 / Március 11 071 / Április 10 162 / Május 10 300 / Június 9726 / Július 9839 / Augusztus 9770 / Szeptember 9787 / Október 10 228