Sok társasházi lakó életét keseríti meg, ha a szomszéd kutyájának ugatásától hangos a lépcsőház egész nap. Nem jó ez, persze, a gazdának és a kutyának sem, akik sokszor emiatt kénytelenek megválni egymástól.
Kóros stresszelés
Lenkei Rita, az ELTE mesterszakos biológushallgatója arra kereste a választ, hogy lehet-e szerepe a gazda viselkedésének is abban, hogy egyes kutyáknak megterhelőbb, ha magukra hagyják őket.
– Az normális, ha a kutya a gazdája távollétében enyhe stressz jeleit mutatja. A baj akkor van, ha a stresszelés eljut a kóros szintig, ami már viselkedési zavar, ezt nevezik szeparációs szorongásnak. Ennek tünete lehet, hogy az állat megállás nélkül ugat vagy nyüszít. Ez neki és a környezetének is megterhelő. Az ugatás az egyik leggyakoribb ok, hogy a kutyák menhelyre kerülnek – magyarázta Rita.
Káros engedékenység
Tegyük fel, hogy épp dolgozunk az íróasztalunknál, és a kutya odajön hozzánk a labdájával abban a reményben, hogy eldobjuk neki. Ha nem tesszük, de a kutya ugatással rávesz minket, hogy a szoba másik végébe hajítsuk a játékot, akkor rögzül benne, hogy ilyen módon eléri, amit akar. És legközelebb is így próbálja érvényesíteni az akaratát.
– A kutatásom eredménye arra világított rá, hogy az az ember, akinek a kutyája többet ugat a távollétében, általában véve engedékenyebb a kutya követelőző megnyilvánulásaival szemben. Ugyanakkor azt fontos hangsúlyozni, hogy a szorongás hátterében más okok is állhatnak: például genetikai hajlam vagy rossz élmény – mutat rá a fiatal kutató.
A kanapét is szétszedi
A szeparációs szorongás itthon a kutyák 20–40 százalékát érinti. Számos jele lehet a viselkedési zavarnak, a leglátványosabb, amikor a kutya szétszedi a kanapét, vagy szélsőséges esetben kirágja magát az ajtón. Sokan ezt úgy próbálják kezelni, hogy kennelbe rakják. Viszont, ha a kennel nem egy megnyugtató környezet a kutya számára – amit tréninggel érhetünk el –, akkor onnan is szabadulni akar majd, és akár saját testi épségében is kárt tehet.
A szeparációs szorongást viselkedésterápiával kell kezelni, de még fontosabb lenne a kialakulásának megelőzése. Ennek pedig a felelősségteljes, következetes nevelés is része.
Két percben
Lenkei Rita az Élettudományi Liftbeszédfesztiválon adta elő mindössze két percben kutatásának eredményeit. A fesztivált harmadjára szervezte meg a Biológus Tudományos Diákkör azzal a céllal, hogy a fiatal kutatók közérthetően mutassák be kutatási területüket.