A felszínre engedett ösztönök valódi terepe a népi hagyományok, azok az ünnepek, amikor a résztvevők olykor túl is lőnek a célon. De nem a mohácsi busójárás a legbizarrabb ünnep…
Komoly botrányt keltett a héten, amikor kiderült, az idei busójárás alatt két maszkos felvonuló egy 15 éves lányt molesztált. Az apa beszámolója szerint sírásig tapogatták. A busójárás elsősorban termékenységvarázsló ünnep, a hagyomány elfogadottá tette a nők simogatását, ölelgetését. De egy 15 éves lányhoz való közeledés talán nincs benne a busók etikai kódexében…
Kovács Patrícia színésznő a Facebookon írta meg: 12 évesen maga is átesett egy ilyen helyzeten.
– Ha cinikus akarnék lenni, azt mondanám, a pesti tömegközlekedésen is hagyománynak számít ez. Mindkét helyen voltam szenvedő alanya a „hagyománynak”, Mohácson például 12 évesen, és rémes emlékeim vannak róla. A törvények szerint egyértelmű a helyzet: ez szexuális zaklatás – fakadt ki. Az egyik szervező utóbb azzal védte a jelmezeseket: aki a rendezvényre látogat, annak számítania kell ilyesmire. De mire kell számítani más országok ünnepein?
Feszíts keresztre!
Peruban a férfiak azért versengenek, hogy feszítsék őket keresztre, így átélhessék Jézus szenvedéseit. Németország északi részén hagyomány a gyújtogatás: húsvétvasárnap este fenyőfákat égetnek, majd szekereket gyújtanak fel, hogy a folyóba gurítsák. A tűz annak a jelképe, hogy vége a télnek.
Korbácsolás
A húsvéthoz köthetők a legfurcsább szokások. Csehországban díszes fűzfavesszővel korbácsolják a lányokat, hogy az egész évre szerencsét, egészséget és szépséget hozzon. Szerbiában már a gyerekekkel teszik ugyanezt, azt kiabálva: nőjél, mint a fűzfa, hízzál, mint a malacka.
Kiássák a holtakat
Indonézia egy aprócska falujában kiássák a hullákat. Tana Torajában háromévente kiszedik sírjukból az elhunytakat, csak hogy újra együtt lehessen az egész család. Ilyenkor rendesen felöltöztetik őket – akit még lehet, megfésülik –, a nők új ruhát és köntöst is kapnak, majd körbehordozzák őket a faluban.
Az életet Indiában is ünneplik, igaz, egészen máshogy: az újszülötteket egy ház tetejéről lehajítják, így üdvözölve őket. Természetesen néhányan egy kifeszített pokróccal várják odalent a jövevényt.
Csecsemőátugrás
A spanyoloknak is van egy durva népi hagyományuk: ördögjelmezbe öltözve, nekifutásból átugranak a földre fektetett csecsemők felett. Az El Colachót 1620 óta minden évben tartják. A gyerekek egyévesnél fiatalabbak, a lényeg, hogy megtisztítsák őket a gonosztól. A spanyolok legnevesebb ünnepe mégis az egyhetes bikafuttatás Pamplonában: az életüket kockáztató résztvevők vörös kendővel futnak egy szűk utcában a bika elől. A fesztivál mindig több száz sérülttel zár, és eddig legalább negyvenezer bika halt meg.
Alma verejtékkel
A bizarr udvarlási szokások sorát gyarapítják az osztrákok: a férfiak és nők kapcsolatának jövőjét a verejtékük döntötte el. A férfiak tánc előtt zsebkendőket raktak a hónaljukhoz, közben a lányok leizzadt arcukat törölték le zsebkendővel – ha tetszett a másik illata, gyorsan kiderült, szerelembe tudnak-e esni. A szokás a 19. századi Stájerország és Ausztria egyes vidéki területein volt elterjedt, ma már kevéssé ismert. De ugyancsak meglepő udvarlási rítus volt Ausztriában, mikor a lányok a hónaljukba tapasztott, testnedvvel alaposan átitatott almaszeletet adtak a kiszemelt férfiaknak.