Új teóriával sikerült elérnie dr. Dénes József régésznek, hogy a Seuso-kincsek egykori lelőhelyén új feltárások induljanak. A szakember állítja: 1976-ban a római leleteknek csak egy töredéke juthatott felszínre Kőszárhegy földjéből. Vélhetôen a Polgárdiban élő Sümegh József bukkanhatott rá a IV. századi remekekre. A férfit négy évvel késôbb felakasztva találták meg a közeli Borbély-pincében, a kincs pedig idő közben ismeretlen úton külföldre került. A lelet darabjai egy kétszáz fős vendégsereg ellátására alkalmas készlet részei lehetnek.
– Annak idején egy négyszer ötméteres pincét markoltak ki géppel. A kincs egy részének felszínre bukkanása után egyszerűen nem keresett tovább Sümegh és segédje. A ma ismert 14 darab önmagában is hetvenkilós, nehéz ennyit is elszállítani. De ma már tudjuk, a földben két telepakolt üst volt és 250 kisebb-nagyobb tárgy: 187 kanál, tálak, poharak, kancsók, minden arra utal, hogy egy nagy létszámot kiszolgáló lakomakészletről van szó – mondja a Borsnak dr. Dénes József. Egy korabeli tanúvallomás 41 kiemelt tárgyat említett, és ebből 14-et ma is ismerünk, aminek felét három éve a magyar állam 15 millió euróért megvásárolta.
A szakember szerint, ha elfogadjuk, hogy a készlet kétszáz főre készült, a teljes kollekció akár hatszáz darabos is lehet mindennel együtt. A feltárás a kedvező tavaszi időben kezdődhet.
– Egy húsz négyzetméteres pinceterületről van szó. Kétméteres mélységbe ásnak majd le a régészek – mondja Dénes. Az egymillió forintnyi költséggel járó munkával egy nap alatt is végezhetnek.