Kiesett a fejünkből egy találkozó? Vagy előfordult, hogy társalgás közben nem jutott eszünkbe a megfelelő szó? Sajnos mindezek az időskor velejárói. A jó hír, hogy a helyzet korrigálható.
Forrás: Thinkstock
Hiba az életmódban
Majdnem minden 40 év feletti nő és férfi aggódik olykor a memóriája miatt. Képesek vagyunk pánikba esni egy elfelejtett találkozó vagy néhány telefonszám miatt, amit nem tudtunk észben tartani. Talán túl szigorúak vagyunk magunkhoz. Az igazság az, hogy gyakran nem azért nem találjuk a kulcsainkat, mert leépül az agyunk, hanem mert rohanó életmódot folytatunk, túl sok dolgot akarunk egyszerre elvégezni, rengeteg stressz ér bennünket és nem alusszuk ki magunkat. Egyeseknél az emlékezet romlása és a gondolkozás eltompulása betegség következménye vagy orvosság mellékhatása is lehet.
Torna az elméért
Gyakorlatilag bármely életkorban képesek vagyunk a tanulásra és az emlékezésre, legfeljebb a bevésődés idősebb korban már egy kicsit időigényesebb. Ahogyan szemüveggel korrigálni lehet a megromlott látást, úgy a különféle módszerek, mint például az olvasás vagy a keresztrejtvényfejtés sokat segíthetnek elménk tornáztatásában. Sőt a sport is javíthat a helyzeten, mert növeli az agy vérellátását és elősegíti új idegi kapcsolatok kialakulását.
Zsugorodik az agy
Olyan korban élünk, amely az örök fiatalság lehetőségét sugallja. Ám be kell látnunk, ahogy korosodunk, a térdünk elkezd ropogni, bőrünk elveszíti a feszességét, agyunk pedig zsugorodni kezd. Húsz- és hetvenéves kor között az agy tömege és vérellátása húsz százalékkal csökken. Az idegrostok és -sejtek száma harminchét százalékkal lesz kisebb. A változás hatása csekély, ha egyáltalán érezhető.
Nagyon bírom a terhelést
Abban hiszek, hogy attól még nem kell lelassulni, mert elmúlnak felettünk az évek – mondja Kóbor János énekes, aki még 73 évesen is bírja a gyűrődést a színpadon. – Mindig kellenek új célok, tervek, ötletek. Az én titkom az aktivitás. Sokan kritizálnak, hogy 64 évesen még mertem gyereket vállalni. De nem érzem úgy, hogy a hátralévő éveimet egy karosszékben hátradőlve kellene töltenem.
- Használjuk a bal kezünket, hogy beindítsuk az agyi kreativitást!
- Kertészkedjünk, hogy legyűrjük a depressziót!
- Igyunk zöld teát a jobb koncentrációért!
- Játsszunk tetrist, fejtsünk keresztrejtvényt, sakkozzunk az éles elméért!
- Sportoljunk!
- Aludjunk a tartós memóriáért!
- Fogyasszunk sok B-vitamint, növelve a szürkeállományunk kapacitását!
- Igyunk elég vizet!
- Csempésszünk változásokat a mindennapi rutinba!