Távolinak tűnt az emberéleteket követelő romániai járvány, ám a kór hazánkban is felütötte a fejét. A makói kórház több dolgozójánál és egy betegnél is kimutatták a kanyarót. A fertőzésgyanúsok száma 12-re emelkedett, az országos tisztiorvos teljes zárlatot rendelt el. Féljünk vagy sem?
Megelőzés
Kismamák és 9 hónap alatti babák nem kaphatnak kanyaró elleni védőoltást, nekik ajánlott kerülni a nagyobb tömegeket, közösségeket. Ám számukra is védettséget jelenthet a magas magyarországi oltásfegyelem, s az, ha a környezetükben élőket beoltották. A veszélyeztetetteknek nem szerencsés a román határral szomszédos megyékbe, illetve Romániába utazniuk, így idén egy esetleges erdélyi húsvétról is jobb lemondaniuk – tanácsolta dr. Bense Tamás.
Előbb fertőz, aztán jelez
Magas láz, kötőhártya-gyulladás, bőrkiütés a fejen, majd az egész testen. Ezek a kanyaró jelei, ám a vírus ezek megjelenése előtt négy nappal, illetve a kiütések eltűnését követő 96 órán át fertőzhet a beteg a környezetében – hangoztatják az egészségügyi szakemberek. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat azt tanácsolja, ha valaki a fenti tüneteket észleli magán, telefonon egyeztessen a háziorvosával, így olyan időpontot kap, melynél nem érintkezik mással a váróban.
Ezért veszélyes
A vírus ritkán, de okozhat agyvelőgyulladást, a szövődmények között lehet tüdőgyulladás, középfülgyulladás – közölte dr. Oroszi Beatrix, az Országos Epidemiológiai Központ főigazgatója az M1 Ma reggel című műsorában. A Bors által megkérdezett háziorvos hozzátette: a kanyaró központi idegrendszeri gyulladásos szövődményekkel fenyeget, ami halálos is lehet, és a betegek egy részét bénulások, vízfejűség és a szellemi képesség csökkenése sújthatja.
Véd az oltás
Bár a vakcina sem nyújt teljes védettséget, komoly gátja a kanyarónak – közölte lapunkkal dr. Bense Tamás családorvos. Hazánkban 1969 óta létezik a kanyaró elleni oltás, 1989-től pedig két alkalommal kapják meg az állampolgárok a vakcinát. Bense doktor szerint az 1969 előtt születetteknél megfontolandó az oltás, mely beadás után két hét múlva nyújt védettséget. Jakab Ferenc virológus azt hangsúlyozta az MTI-nek, hogy a mostani kanyarós megbetegedések is a kötelező és ajánlott védőoltások szükségességére figyelmeztetnek, hiszen az oltási háló fellazulása a járványok terjedését segíti.