Aktuális

Kezdődik a kertszezon – tippek

Bors

Létrehozva: 2017.03.04.

Az elő-előbújó napsütés a kertekbe és a balkonokra csalogatja a természetkedvelőket. Itt az ideje, hogy elkezdjünk foglalkozni kedvenc növényeinkkel, balkonvirágainkkal vagy a kis fűszerkertünkkel.

Neveljen saját fűszereket!

  • A megnyúlt fűszernövényeknek jót tesz a visszavágás.
     
  • A bazsalikom friss zöld színével nagyon jól mutat a balkonon, és mivel egy mediterrán fűszernövényről van szó, a meleg, napos időjárást is jól tűri. Láda helyett egy nagy cserépbe érdemes ültetni az erkélyre vagy az ablakba, így egész nyáron át tudja majd szedni a leveleit. Mivel fogyasztani is fogja a fűszernövényt, mindenképpen jó minőségű földbe érdemes ültetni. Egy nagyobb cserépben egyszerre akár öt növényt is felnevelhet, így akár még szárítani is tud a levelekből, és el tudja tenni a fűszert.
  • Próbálkozhatunk a rukkolával vagy más néven bormustpárral. Ez az Itáliából származó saláta az utóbbi évek slá­gere.
     
  • Napos ablakba való a kerti rozmaring, a kakukkfű, a bazsalikom, a citromfű, a szurokfű, a zsálya, a majoránna, a levendula. Ezek az erős aromájú növények általában a szárazságot is jól bírják.
  • A félárnyékos helyet inkább más fajták kedvelik, mint a lestyán, a menta, a kapor, a turbolya, a tárkony. Ezen növények vízellátására már oda kell figyelni.

Tartsa távol a bogarakat!

A bársonyvirág név alapján kevesen ismernék fel az itthon is nagy népszerűségnek örvendő kerti, illetve balkonnövényt, hiszen nálunk főként büdöske néven vált elterjedtté. Az őszirózsafélék családjába tartozik, a büdöske elnevezést onnan kapta, hogy a levelében erős olajok találhatóak, de éppen ezért a kártékony rovarokat elriasztja, így a balkont megóvja tőlük. A bársonyvirág általában sárgás, narancssárgás színű, kisebb, erkélyre ültethető fajtája 30–50 cm magasra nő meg, és egészen őszig virágzik.

Balkon: ne sajnáljuk a muskátlikat

  • A tavasz első hírnökei már kinyílnak ilyenkor a balkonokon is, így aki ősszel eldugta a krókusz, a jácint-, a miniírisz-hagymákat, az már naponta nézheti, hogy növekszenek a szépségek.
     
  • A teleltetett muskátlikat még nem ajánlott kivinni. A megnyúlt ágakat azonban már levághatjuk. Nem kell sajnálni, minél jobban visszavágjuk, annál erősebb és szebb lesz majd. Az erősebb szárakat esetleg megpróbálhatjuk ledugni is, hogy még több növényünk legyen.  
     
  • Időszerű a balkonnövények, dézsás és cserepes növények átültetése is. Ha nem kell átültetni, akkor 1-2 centi friss földet helyezzünk rá. Kedvenc balkonnövényeinket lassan ki is ültethetjük.

Nincs külön kertészem

– Egyelőre még csak összesöpörtem a leveleket – mondja Joshi Bharat ,a Fem3 műsorvezetője.
– Az igazi munkák még csak most kezdődnek. Elég nagy a kert, és sok nagy fa van benne. A kert különlegességének számít egy fiatal ginkgo biloba-csemete, illetve citromfüvet is termesztek. Számomra a kertészkedés aktív meditáció. Általában hétvégén van rá időm. De sokszor nem is idő, hanem kedv kérdése. De ha már kimegyek és nekikezdek, nem állok meg.

Rózsák, ébresztő!

Bár kicsit korainak tűnik, de a bátrabbak már a leandereket is kivihetik a szabadba. Nem árt azért óvatosnak lenni, mínusz 3–5 fokot még elviseli, de ettől hidegebbet már nem. Figyelni kell tehát az időjárás-jelentést, és komolyabb fagyok esetén újra be kell vinni ezeket a mediterrán növényeket.

A fagyok elmúltával felébreszthetjük a rózsát is téli álmából: a takarást megszüntethetjük, és metszhetjük, akkor megfelelő az időpont, ha már virágzik az aranyeső.

A fűmagvetéshez is előkészíthetjük a talajt, de ezt majd csak áprilisban időszerű megejteni.

Tisztítsuk meg a gyepet a lomb- és egyéb téli „maradványoktól”, különben a fű rothadásnak indul.

Csak az első nyírás után végezzük el a levegőztetést, mert akkorra a gyökerek már megfelelően besűrűsödnek.

A virágok és a cserjék téli takarását eltávolíthatjuk.

Nem feltétlenül szükséges még a tavaszi nagytakarítás a kertben, de a száraz ágakat és évelőket vissza kell vágni.

A gyepen lévő lombmaradékokat hordjuk a komposztra. A sövények alatt maradjon a lomb – védelmet nyújt a hasznos rovaroknak.

Az örökzöld sövények éves visszavágását még időben végezzük el a március végi kihajtáshoz – így erősebb hajtásokat hoznak.

Osszuk szét a komposztot. Ezt a minden növénynek erőt adó tápanyagot az összes ágyásra (kb. 2-3 centi vastagon), fák és bokrok alá, rózsák alá és virágágyásokra terítsük szét. Csak könnyedén dolgozzuk be (gereblyével vagy talajlazítóval).

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek