Az elő-előbújó napsütés a kertekbe és a balkonokra csalogatja a természetkedvelőket. Itt az ideje, hogy elkezdjünk foglalkozni kedvenc növényeinkkel, balkonvirágainkkal vagy a kis fűszerkertünkkel.
Neveljen saját fűszereket!
Balkon: ne sajnáljuk a muskátlikat
Bár kicsit korainak tűnik, de a bátrabbak már a leandereket is kivihetik a szabadba. Nem árt azért óvatosnak lenni, mínusz 3–5 fokot még elviseli, de ettől hidegebbet már nem. Figyelni kell tehát az időjárás-jelentést, és komolyabb fagyok esetén újra be kell vinni ezeket a mediterrán növényeket.
A fagyok elmúltával felébreszthetjük a rózsát is téli álmából: a takarást megszüntethetjük, és metszhetjük, akkor megfelelő az időpont, ha már virágzik az aranyeső.
A fűmagvetéshez is előkészíthetjük a talajt, de ezt majd csak áprilisban időszerű megejteni.
Tisztítsuk meg a gyepet a lomb- és egyéb téli „maradványoktól”, különben a fű rothadásnak indul.
Csak az első nyírás után végezzük el a levegőztetést, mert akkorra a gyökerek már megfelelően besűrűsödnek.
A virágok és a cserjék téli takarását eltávolíthatjuk.
Nem feltétlenül szükséges még a tavaszi nagytakarítás a kertben, de a száraz ágakat és évelőket vissza kell vágni.
A gyepen lévő lombmaradékokat hordjuk a komposztra. A sövények alatt maradjon a lomb – védelmet nyújt a hasznos rovaroknak.
Az örökzöld sövények éves visszavágását még időben végezzük el a március végi kihajtáshoz – így erősebb hajtásokat hoznak.
Osszuk szét a komposztot. Ezt a minden növénynek erőt adó tápanyagot az összes ágyásra (kb. 2-3 centi vastagon), fák és bokrok alá, rózsák alá és virágágyásokra terítsük szét. Csak könnyedén dolgozzuk be (gereblyével vagy talajlazítóval).