<p>Egy újonnan előkerült titkos jelentés szerint az oroszok egy olyan nukleáris katasztrófát titkoltak el a hidegháború ideje alatt, ami négyszer rosszabb volt, mint Csernobil. </p>
Forrás: Wikipedia
Az 50 években Kazahsztánban történt egy nukleáris katasztrófa. Több, mint 600 ember került kórházba és 100 ezer ember egészségére volt hatással a detonáció. A sugárfertőzések száma négyszer több volt, mint Csernobilban. Sőt néhány gyerek a mai napig valamilyen születési rendelleneséggel születik miatta – írta a New Scientist alapján a Mirror.
Ezek után 1956 augusztusában történt szintén Kazahsztánban térségében a Szemipalatyinszkiban, ahol szovjet nukleáris fegyverekkel kísérleteztek, a nukleáris csapdék pedig elárasztotta a mindössze 160 kilóméterre fekvő iparvárost Oskement.
Egy beszámoló szerint az esetet kivizsgáló tudósokat csak hónapokkal később küldte a régióba Moszkva. De a kutatások ennek ellenére később is tovább folytak, anélkül, hogy a katasztrófáról beszéltek volna a külvilágnak vagy az érintetteknek.
Egy hónappal a robbanás után, 1956 szeptemberében még mindig a Nemzetközi Sugárvédelmi Bizottság által megadott határérték százszorosát mérték Oskemenben.
A most feltárt titkos jelentés rámutat, hogy a tudósok tisztában voltak a katasztrófával és annak mértékével, de a jelek szerint nem törődtek vele. A nukleáris tragédia, mint utóbb kiderült egész Kelet-Európát érintette.