Tény, hogy még mindig nem tudjuk pontosan, kedvencünk melyik reakciója mire is utal – hívja fel a figyelmet a Mirror cikke, amelyben Nathan Lents fejti ki a legújabb kutatások eredményeit. Ezek szerint kutyánk közel sem azért hunyászkodik meg, miután rosszat tett, mert szégyelli magát, gyakran nincs is tisztában vele, hogy miért kapja a leszúrást, sokkal inkább arról van szó, hogy testbeszédével jelzi, tudja, ki a domináns.
A New York-i John Jay Egyetem biológia professzora szerint eddig teljesen egyértelműnek tűnt, hogy a kutyák szégyenérzetükben húzzák be a farkukat és lógatják a fejüket, ha úgy érzik, hogy valami rosszat tettek, eddig úgy hittük, hogy ezt már tőlünk emberektől tanulták. Azonban a professzor szerint ennél bonyolultabb a helyzet. A kutyák valójában a közösségben elfoglalt szerepüket féltik, egyáltalán nem tudják minden esetben maguktól, hogy rosszat tettek. Azonban ösztönösen alávetik magukat a köz akaratának, ahogy teszik azt a farkasok is, ha a domináns példány rájuk mordul.
A kutyák számára a közösségben való lét a legfontosabb, így ha megváltozik a viselkedésünk, emelt hangot használunk, akkor függetlenül attól, hogy a kutya tudná, mit is csinált, azonnal elszégyelli magát, jelezve, hogy tudja, ki az erősebb, ezzel is igyekszik elkerülni, hogy kizárják a közösségből.