Forrás: Varga Orbán
Szinte minden, akár szemétnek tekintett tárgyból is képes dallamot elővarázsolni a bonyhádi Kovács Gábor. A több mint harminc éve zenéléssel foglalkozó férfi egy évtizede kezdett az „alternatív hangszerek” készítésébe, és ma már bő háromszáz darabos gyűjtemény van a birtokában. Ezt már ötvennél is több országba elvitte.
– Azoktól a falubeliektől lestem el a technikákat, akik levittek magukkal gyerekkoromban a patakpartra, ahol a bicskájuk segítségével nádszálból, tökből és bodzából készítettek hangszereket. Több mint tíz éve az egyik barátom gyerekeinek mutattam meg egy szívószál segítségével a nádsíp működését, aminek akkora sikere volt, hogy hamarosan belevágtam az érdekes hangszerek készítésébe – idézte fel a Borsnak az 56 éves Gábor, aki zenekarával tavaly például Brazíliában népszerűsítette izgalmas zeneszerszámait.
– A banda gitárosa gyerekfürdetőből, teknőből, palacsintasütőből, teafőző kannából készít pengetős hangszereket. Én maradtam a fúvósoknál, mivel alapvetően klarinétos vagyok – magyarázza. A muzsikus az előadásain egymás mellé állítja saját ötletes hangszereit az „eredetiekkel”. A legnépszerűbb darab a botfuvola, a pumpafurulya, a portörlő klarinét, a tölcsértrombita és a palackduda.
– A nagycsoportos ovisok mellett nyugdíjasokhoz is eljárok, akik valósággal gyerekké válnak, amikor a kezükbe veszik az eszközöket. És legalább akkora lelkesedéssel készítik el őket saját kezűleg, mint a kicsik – ecseteli Gábor, aki nemcsak a zene szeretetét próbálja átadni, de az újrahasznosítás fontosságára is fel akarja hívni a figyelmet. Célja, hogy az emberek már egészen kiskoruktól kezdve másképp tekintsenek a hulladékra, mint ahogy általánosan szokás.