A szülei akarata ellenére az orvosok lekapcsolhatják a gépekről azt a nyolc hónapos kisbabát, Charlie Gardot, aki egy ritka genetikai betegséggel született, döntött a bíróság. Az ítélethozatalkor egy hangos „nemet” lehetett hallani a tárgyalóteremben. A szülőket teljesen letaglózta a legfelsőbb bírósági döntés, és nem értik, a bíró miért nem adott legalább egy esélyt Charlienak, hogy kezeljék, közölte a család ügyvédje.
A szakorvosok szerint itt az ideje, hogy lekapcsolják az életfenntartó gépekről a kisfiút, aki egy ritka genetikai betegséggel született, és agykárosodása is van miatta. Döntésükbe világhírű orvosokat is bevontak, akik egyetértettek velük.
A kora harmincas éveikben járó szülők – a postás Chris Gard és Connie Yates Londonból – viszont nem értenek ezzel egyet, azt szeretnék elérni, hogy engedélyezzék nekik, hogy elutazhassanak a picivel az Egyesült Államokba, hogy ott kezeltessék őt.
A bíró, aki az elmúlt három napban a bizonyítékokat elemezte, és a gyereket is meglátogatta a kórházban – úgy döntött, le kell állítani a gépeket, mert csak így halhat meg méltósággal, „meggyőződésem, hogy ezzel szolgálom leginkább Charlie érdekeit”. Emellett meg is dicsérte a szülőket a kampányuk miatt, és méltatta az odaadásukat is.
Charlie augusztus 4-én született a mitokondriális betegségek egy fajtájával, amely fokozódó izomgyengeséget és agykárosodást okoz.
A szülei két hónapja indítottak gyűjtést a kezelésére a GoFoundMe-n, 1,2 millió fontot (440 millió forintot) akartak összeszedni a fiú kezelésére. Ez végül vasárnap össze is gyűlt mintegy 80 ezer ember felajánlásából.
A bíró által felkért ügyvéd, aki csak a csecsemő érdekeit kellett, hogy figyelje, szintén a gépek lekapcsolása mellett állt, szerinte ugyanis az amerikai kezelés igencsak kísérleti, és nincs valós esély arra, hogy az Charlie állapotán vagy életminőségén bármennyit is javítana. Szerinte csak a fiú haldoklása folytatódna tovább.
A GoFoundMe a bíróság döntése után úgy fogalmazott, hogy beszélni fognak a szülőkkel, így mi legyen az összeggel, és hogy tudnák őket támogatni.