Mi köze volt a magyarokhoz a Beatlesnek? Benedek Szabolcs a többi között erre is választ ad új könyvében.
Fiatal kora óta nagy rajongója a Beatles együttesnek Benedek Szabolcs. A József Attila-díjas író ezt már néhányszor szavakba öntötte, több könyve is született a zenekarral kapcsolatban. A március közepén megjelent Beatles vágatlanul címû munkája ezúttal a bandához fűződő érdekes történeteket gyűjtötte csokorba. A szerző a Borsnak elmondta: ezek a sztorik a brit gombafejű-szakirodalomból nagyjából már ismerhetők, de a magyar olvasók közt biztosan lesznek, akik egy-egy érdekességről mit sem tudnak.
Eredetileg egyébként ebből nem akart könyvet írni, szimplán csak a Facebook-oldalán kezdett el megosztani egy-egy történetet. Aztán, ahogy ezek egyre sokasodtak, és néhány közülük megjelent egy-két irodalmi portálon és folyóiratban, mégiscsak kötetbe rendezte. Az egyik legérdekesebb fejezet például arról szól, hogy a Beatles több szálon is kapcsolatba került velünk, magyarokkal.
– A magyar származású fotós, Dezo Hoffmann megjárta a spanyol polgárháborút, a második világháborút, majd Angliában telepedett le. Egy ismerőse javaslatára kezdett el képeket készíteni egy akkor még kevéssé ismert liverpooli csapatról. Ez volt a Beatles. A kapcsolat olyan gyümölcsöző lett, hogy évekig Hoffmann maradt a zenekar hivatalos fotósa – mond példát a szerző. De az is roppant érdekes, hogy John Lennon elválaszthatatlan partnere, Yoko Ono a zenész halála után a festő Havadtőy Sámuel élettársa lett, és Magyarországon is volt lakásuk. Sőt Yoko több magyar múzeumot és kórházat támogatott.
Benedek Szabolcs nagy szívfájdalma, hogy a kötet kapcsán nem tudott komolyabban leülni beszélni a tavaly nyáron elhunyt Esterházy Péterrel, aki ott volt a Beatles 1966-os esseni koncertjén, az NSZK-ban.
– Nem nagyon tudok olyan magyarról, aki látta élőben a gombafejűeket. Sikerült megszereznem annak a koncertnek a kalózfelvételét, oda is adtam neki, de arról már nem tudtunk beszélni, milyen emlékeket ébresztett benne – sajnálkozik az író.