Forrás: MTI, AFP
Hatalmas előrelépést tett az űrutazásban Elon Musk amerikai milliárdos üzletember SpaceX nevű vállalkozása. Olyan visszatérő hordozórakétát hoztak össze, ami egy darabban landolt magyar idő szerint péntek éjjel a Földön, az Atlanti-óceánon kihelyezett uszályon. Ez azért számít szenzációnak, mert az eddig kilőtt űrrakéták a Földre való visszatérés során vagy megsemmisültek, vagy darabokra estek szét, és belezuhantak az óceánba.
A péntek éjjel visszajött rakéta másodjára hajtotta végre a bravúrt. Korábban tizenegy hónappal ezelőtt lőtték fel az űrbe, akkor egy műholdat állított pályára, majd landolt épségben a Földön. A hordozót úgy építették meg, hogy saját magát irányítsa, a feladat végrehajtása után pedig automatikusan megtervezze a hazautat. Az elkövetkezendő hat évben tovább tesztelik és tökéletesítik a rakétát, ha pedig beválik, akkor tízszer – legoptimistább előrejelzések szerint százszor – is megteheti a Föld-űr oda-vissza utat.
A vörös bolygón a Földhöz hasonlóan vannak évszakok. A NASA mérései alapján nyáron nappal 20 fok fölé emelkedik a hőmérséklet, télen akár 6 fok is lehet. Az éjszakák viszont kemények, –70 fokos farkasordító hideg van. Szárazság uralkodik a bolygón, gyakran erős, poros szél söpör végig a felszínen. A vékony atmoszféra miatt a folyékony víz nem marad meg sokáig. Egy nap 24,6 földi óráig tart, egy év 687 nap.
– Az új rakétákkal jóval olcsóbbá válik az űrutazás, szívből remélem, hogy sikerült áttörést elérnünk – nyilatkozta a sikeres akció után a BBC-nek Musk, akinek eltökélt célja, hogy megfizethetővé tegye az űrutazást, és idővel tömegesen juttasson embereket a Marsra.
Ehhez a most használt hordozó is segítségül szolgálhat.
Bár a vörös bolygó meghódításával kapcsolatban még sok a megválaszolatlan kérdés – például, hogy hogyan bírnának ki az emberek egy hat hónapos odautat és ugyanennyi visszautat –, az épségben visszatérő hordozókkal ismét egy lépéssel közelebb jutottunk ahhoz, hogy egyszer letegyük a lábunkat a Földtől 225 millió kilométerre lévő Marson.