Több mint harminc éve vezet, de ilyen még nem fordult elő Kovács Miklóssal: megbírságolták, holott rendőri felszólításra hajtott a tilosba.
Forrás: Bánkúti Sándor
Idén március 15-én is lezárták fél Budapestet. Olyan fontos útvonalakat, mint a teljes Múzeum és Károly körút meg a Bajcsy-Zsilinszky út, ahol Kovács Miklósnak akadt dolga.
– Az Arany János utca felől jöttem, délután volt. Az utca végén, a trolimegállóknál állt egy motoros rendőr, és rögtön intett, hogy tolassak vissza, a Bajcsy-Zsilinszky le van zárva. Mondtam, hogy az Arany János egyirányú, nem mehetek vissza, ráadásul a buszmegállókon szintén tilos áthajtani. Azt mondta, nem gond, másfelé úgysem tudok menni. Két hét múlva jött a csekk az V. kerületi közterület-felügyelettől a harmincezer forintról. Megbüntettek Petőfi miatt – háborog Miklós.
A behajtást térfigyelő kamerák rögzítették. Csak az nincs a felvételeken, hogy Miklós a rendőrrel beszélget. A 75 éves férfi besétált panaszt tenni, de nem fogadták el az indokát, hogy rendőri felszólításra hajtott a tilosba.
– Persze lehet, hogy azért büntettek meg, mert taxis vagyok. Vannak rosszindulatúak köztünk, nem vitatom, de világ életemben arra törekedtem, hogy én ne tartozzak közéjük. Ilyen még sosem fordult elő, pedig 1984 óta taxizom – magyarázza.
A Bors megkeresésére az V. kerület nem reagált. Ugyanakkor úgy tudjuk: a belvárosi hivatal szerint nincs joguk mérlegelni, méltányosságra nincs jogi lehetőségük. Az összeget visszavonni, módosítani nem tudják. A Mindkét irányból behajtani tilos és a Kivéve BKK tábla kinn van, Miklósnak pedig nem volt engedélye áthajtani.
Ha a férfi nem fizeti be a pénzt, a 30 napos határidő lejártával a kerület a rendőrségre teszi át az ügyet. A kapitányság a Borssal azt közölte: ha konkrét panaszt nyújt be a taxis, kivizsgálják. Miklós viszont inkább kicsengeti a bírságot, mint mondja: nincs kedve hadakozni.
– Le kell vonni a tanulságot: nyelni kell, nem köpni! – summáz.
Mi van, ha például egy szirénázó mentő elengedése miatt kényszerül szabálytalankodni az ember, és ezért megbüntetik? Bár általános jogszabályi rendelkezés nincs az ilyen esetekre, sokat segíthet, ha feljegyezzük a mentő rendszámát vagy épp a rendőr jelvényszámát, aki egy adott, speciális helyzetben szabálytalanságot engedélyez vagy egyenesen előír. Ezt az adatot aztán beterjeszthetjük az érdemi védekezés során – adott tájékoztatást a Borsnak dr. Janklovics Ádám közlekedési ügyvéd.