<p>Néhány hete még napozni lehetett a kertben, teraszon, most viszont szomorúan mérhetjük fel milyen károkat okozott kertünkben, kedvenc növényeinkben a hirtelen jött hideg és hóesés. Szklenárik-Czeróczki Zsuzsanna kertészmérnök és virágkötő, a Kerti tippek blog szerzője ad segítséget, hogy mentsük a menthetőt.</p>
Forrás: Thinkstock
Kevés gyümölcs lesz
Mivel korán jött a meleg, minden hamarabb kezdett el virágozni, így a gyümölcsfák is. Ahol hó érte a bimbókat, azok biztosan lefagytak, tönkrementek. Főleg a barackfákat érte kár. Az alma és a körte éppen virágzik, így ők sem úszták meg a fagykárt. Ráadásul a méhek a nagy hidegben nem repülnek ki így a beporzás is elmaradt.
A balkonnövények nem bírják
Régen mindig az volt a szokás, hogy csak anyák napja után raktuk ki a balkonnövényeket és én is mindig ezt tanácsolom mindenkinek. Ezek a növények ugyanis nem bírják az 5 fok alatti hideget. Pedig sok áruház már január óta árulja a muskátlit. Ha valaki mégis kintfelejtette a virágosládát a muskátlit még érdemes visszavágni, de a petúnia, vagy a begónia biztosan elfagytak.
Egyedül a hagymás növények bírják a kiképzést, mint az árvácska, a nefelejcs vagy a százszorszép.
A leander megúszhatja
Sok hobbikertész kertjének vagy teraszának büszkesége a fehérben vagy rózsaszínben pompázó leander. Igaz, hogy ezeket a bokrokat is teleltetni kell, fagymentes helyen, például takarással, de mínusz 5 fokig nem kell értük aggódni, a gyengébb fagyot komolyabb károsodás nélkül képesek kibírni. Sőt, vannak olyan fajtái, amelyek az egész telet kibírják a szabadban.
A füge megmarad
Régóta meghonosodottak Magyarországon is az olyan egzotikus gyümölcsfák, mint például a füge. Bár ez a növény mediterrán eredetű, fura mód jól bírja a fagyokat és ha el is fagy újra kihajt. Így a fügetermés miatt nem kell aggódnunk.
- A következő napok döntik majd el, hogy mekkora lett a kár. - mondja Rókusfalvy Pál, egykori műsorvezető, aki 2002-ben Etyeken saját Pincészetet nyitott, amihez egy szőlőbírtok is tartozik.
- Ha nem tartós a hideg, jól viseli a szőlő, de tavaly napokig volt mínusz 4 fok alatt a hőmérséklet így április környékén és elfagyott a szőlő. Ilyenkor nem nagyon lehet semmit csinálni, legfeljebb az alvórügyekben bízhatunk. De ahogy nézem az időjárás jelentést, javulni fog az idő és a csapadék még jót is tesz a földeknek. Lassan kezdjük megszokni, hogy ilyen tájban mindig van egy ilyen visszaesés az időjárásban.