Aktuális

Beteg gyereknek nincs helye az óvodában!

Bors

Létrehozva: 2017.05.15.

Idegesen keres új bölcsődét gyermekének egy édesanya a Facebookon, miután elege lett abból, hogy a többi szülő betegen viszi be gyermekét, így megfertőzve mindenkit.  Sokszor az óvónők sem állják útját a fertőző kisgyereknek.

Forrás: Thinkstock

Lábadozzon otthon!

Légúti megbetegedések esetén minimum egy hét otthonlét ajánlott. Ha a gyermeknek még folyik az orra vagy néha-néha felköhög, akkor még nem teljesen gyógyult, de már nem fertőz, így elvihetjük az óvodába. Láz esetén ugyan a lázcsillapító gyógyszerek hatásosak lehetnek, de csak ideig-óráig. Ha reggel kúpot vagy más készítményt adunk a gyermeknek, az pár óráig lent tartja a testhőt, de a hatása rövid időn belül elmúlik.
A gyermekorvos szerint, ha a gyermek a bölcsiben vagy óvodában napközben belázasodik, meg is történt a baj. Borítékolható, hogy más  is megfertőződött. A szakember szerint akkor sem érdemes azonnal közösségbe engedni a gyermeket, ha elmúlt a láz. Két-három nap otthoni pihenés javasolt. Ugyan már nem fertőz, de ebben az esetben a beteg gyermek érdeke a nyugalom, ugyanis ilyenkor még védtelen a szervezete, fogékonyabb a megbetegedésre és könnyen visszaeshet.

Menjen orvoshoz!

Egyes vélemények szerint a gyerekek védekezőképességének jót tesz a vírusos betegség, hogy erősödjön a szervezete. A gyermekorvos annyiban igazat ad, hogy vírusos megbetegedés esetén – ezeket gyógyszerrel kezelni nem lehet – a szervezet maga gyűri le a fertőzést, ez pedig valóban felér egy védőoltással, ugyanakkor a helyzet csak józan szülő és józan óvónő együttesével kezelhető megfelelően. Ha nem tudjuk eldönteni, fertőző-e a gyermekünk, vigyük háziorvoshoz. Az ő feladata eldönteni, közösségképes-e vagy sem.

Oldja meg a szülő

Gyakorló anyukákat kérdeztünk meg az utcán, hogy ôk mit gondolnak erről. Szerintük a gyerek az első!

Barkóczi Judit:
– A többi gyerek számára nagyon hátrányos, ha beteg gyereket visznek közéjük. Abban az oviban, ahova mi járunk, ilyen nem fordulhat elő. Szigorúság van. Ha belázasodik, szólnak a szülőnek, hogy jöjjön érte, és orvosi igazolás kell, hogy a gyerek meggyógyult.

Muszta Zsuzsi:
– Szerintem ne engedjenek be lázas gyereket. A szülőnek pedig a gyerek legyen az első, és ne a munkája. Ezt a gyerekvállalás előtt végig kell gondolni. Valahogy oldja meg, hogy valaki otthon tudjon maradni a gyerekkel.

Félelem a kirúgástól

A gyermekorvos elismeri, olykor kényszerhelyzetben vannak a szülők. Félnek, hogy munkahelyükön nem nézik jó szemmel, ha sokat hiányoznak beteg gyermekük miatt. Egy felmérés szerint a dolgozó szülők harmada nem vesz ki szabadságot, ha megbetegszik a gyermeke. Vannak, akik egyedül hagyják, de a legtöbben nagyikra bízzák őket. 

Nem ajánlott

A kisgyermekes szülőket jogosan dühíti, ha bölcsibe vagy oviba járó gyerme­kük folyamatosan megbetegszik, mert a másik szülő közösségbe viszi beteg gyermekét, akitől aztán a többiek is elkapják a fertőzést. Dr. Bense Tamás szerint beteg gyermeknek nincs helye az óvodában, ha lázas, hány vagy megy a hasa, vagy ha kiütéses. Ez nemcsak az óvodába járó gyerekek érdeke, hanem a betegé is.

Kapcsolódó jegyzetünket itt olvashatja

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek