Egyre többen várnak új szívre az Országos Vérellátó Szolgálat adatai szerint. Jelenleg 77-en vannak rajta az életmentő műtét listáján. Idén 22 betegen már tudtak segíteni.
Forrás: Thinkstock
Tizenhárom hónapja várja bekészített bőrönddel egy 34 éves fertődi apuka, hogy telefonja megcsörrenjen, és közöljék vele a jó hírt: ideális szívdonort találtak számára. A hívás után tíz percen belül jöhet érte a mentő. Emiatt a várost sem hagyhatja el.
Nem ő az egyetlen várakozó. Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) közlése szerint idén összesen harmincöt új beteg került fel a szívtranszplantációs listára, amelyen jelenleg hetvenheten várnak a bármikor érkezhető hívásra. Ebből ötvenöt olyan, aki jelenleg nem küzd semmilyen betegséggel, tehát bármikor műthető lehet.
– 2016-ban tíz beteg, idén május 15-ig két beteg halt meg szívátültetésre várva. Tavaly összesen ötvennyolc, idén eddig huszonkét átültetést végeztek el – tájékoztat az OVSZ. A legtöbb műtétet a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikája vállalja, tavaly volt nap – december 28-án –, amikor 24 óra leforgása alatt három szívátültetést is elvégeztek. Az esélyek kedvezőek: a tízéves túlélésre nyolcvan százalék az esély, és hogy a beteg húsz év múltán is az új szívével élhessen, arra 45 százalék.
A várakozási idő sokat rövidült. A szerencsésebbeknek már négy hónapon belül ajánlanak megfelelő donort, de van, aki már több mint két éve szerepel a listán.
A leggyorsabb idő tavaly négy nap volt, amikor valaki új szívhez juthatott. Mint Mihály Sándor, az OVSZ szervkoordinációs igazgatója korábban a Borsnak elmondta, az egy nagyon bonyolult algoritmus alapján dől el, a várólistán ki kerülhet előre. Az akut betegek természetesen előnyt élveznek, állapotuk miatt gyakorlatilag heteken belül kellene új szerv nekik. Persze a kiválasztás attól is függ, hogy a páciens milyen hosszú ideje vár donorra. A magyar betegeken sokat segít hazánk Eurotransplant-tagsága, hiszen a nyolc tagállam 135 milliós népességében nagyobb az esély új szervet találni.