Alapszabály: bármilyen pánikhelyzetbe is kerüljünk, koncentráljunk a légzésünkre, és kezdjük el tudatosan szabályozni azt!
Forrás: Thinkstock
Ami a moziban látványos, a valóságban ijesztő lehet. Mindannyiunk fejében megfordult már, mit tennénk, ha autónkkal a vízbe zuhannánk, beszakadna alattunk a jég vagy leszakadna a lift. A 5-Minute Crafts megoldásai közül szemezgettünk, amelyeket akkor is érdemes ismerni, ha remélhetőleg sosem lesz rájuk szükség.
Gyorsan bénít a jeges víz
Ha beszakad alattunk a jég, a hideg vízbe csapódva ne próbáljunk megszabadulni a ruháinktól, mert a bennük megtapadó légbuborékok segítenek a felszínre jutni. A jeges víz percek alatt képes megbénítani az izmokat. Mindkét karunkat helyezzük a felszínen arra a részre, ahol vastagabb a jég, majd a könyököt és a tenyeret használva nyújtott törzzsel másszunk ki és feküdjünk a jégre úgy, hogy a testünk minél nagyobb része érintkezzen a fagyos felszínnel. Így a testsúlyunk eloszlik a repedésre hajlamos rétegen, s adott pontra kevesebb terhelést fejtünk ki. Hason fekve kússzunk-másszunk ki a partra, majd amilyen gyorsan csak lehet, menjünk száraz és meleg helyre, öltözzünk át és melegedjünk.
Bajban a felvonóban
Ha zuhan a lift, ugorjunk fel – ezt mindenki tudja, csak rosszul. Szerencsésebb, ha, amennyire csak lehet, lefekszünk a padlóra. Majd az egyik karunkat helyezzük a fejünk alá, így megakadályozzuk, hogy leérkezéskor beverjük, és koponya-, illetve agysérülést szenvedjünk. A másik karunkat tegyük az arcunk elé, védve azt a fentről esetlegesen lepotyogó törmelékektől.
Merül a kocsi!
Ha autónkkal vízbe zuhannánk, véletlenül se próbáljuk meg kinyitni az ajtót, a víznyomástól ez nem sikerülne! Azonnal tekerjük le az ablakot, kapcsoljuk ki a biztonsági övet, s ha hátul is ülnek, segítsünk nekik az ablaknyíláson át való kijutásban, s végül mi magunk is ott távozzunk. Ha az elektromos ablak nem enged, próbáljuk betörni az üveget a négy sarokpontnál. Ha nem járunk szerencsével, várjuk meg, hogy a jármű teljesen megteljen vízzel, így megtörténik a nyomáskiegyenlítés, s utána már ki tudjuk nyitni az ajtót. A felszálló légbuborékok megmutatják a helyes úszásirányt!
Müller Attila azt mondja, érdemes legalább fél évig küzdősportot tanulni. – Számos vészhelyzetben jelentősen megnöveli a túlélési esélyeket, ha tudunk helyesen esni, gurulni, tompítani. Én kötelezővé tenném a különböző eséstechnikák oktatását – magyarázza a tévés műsorvezető, aki nemegyszer került már veszélybe, például beszakadt alatta a jég.
– Ilyen helyzetben érdemes azonnal oldalra tenni a karunkat, amivel megkapaszkodhatunk a jég szélébe, és elkerülhetjük az elmerülést. Ha mégis víz alá kerülnénk, egy kevés levegő kifújásával, a felszálló légbuborékokat követve megtalálhatjuk a helyes irányt. A felszínen próbáljuk meg a kezünkkel körkörösen lebontani a lék körüli jeget. Ahol nem sikerül, ott elég vastag lehet a felület ahhoz, hogy repedés nélkül megkísérelhessük a kimászást.