Ilyenkor júniusban mérhetjük mindig a legnagyobb UV-indexeket. Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint az 1969-ben kezdett mérések óta sosem volt ilyen kevés ózon felettünk, így kevésbé érvényesül a szűrőhatása.
Ne napozzon kora délután!
Sokan vannak olyanok, akik nem foglalkoznak ezzel. Holott a meteorológiai szolgálat arra kéri a szabadban tartózkodókat, hogy fokozottan védekezzenek a napsugárzás okozta leégés ellen. Ilyen időben egy normál bőrű ember akár 15 perc alatt leéghet, ez pedig bizonyítottan hozzájárul a bőrrák kialakulásához, ezért az orvosok szerint nagyon fontos a megfelelő védelem.
Hogyan védekezhet?
Már a 20-as, 25-ös faktornak is jelentős védőhatása van, tehát legalább már 80%-át kiszűri a káros sugaraknak. Ne spóroljon a fényvédő készítményeken, alkalmazza az ajánlott mennyiségben. A fátyolfelhő, a félárnyék is csalóka lehet, sőt tiszta vizű medencében is le lehet égni.
Mit jelent a faktorszám?
A szakemberek többsége a krémek rendszeres használatára hívják fel a figyelmet. Nézzünk egy példát! Ha valaki 8-as faktorszámú naptejet használ, és a bőrtípusának megfelelően húsz percet tartózkodhat a napon leégés nélkül, az nyolcszor húsz perc, vagyis 160 perc. Ezt az időt az sem hosszabbítja meg, ha újra és újra bekeni magát naptejjel, és ahhoz, hogy ennyi időt tölthessen a napon, a napvédő krémet többször is fel kell vinnie bőrére, mert a ruha vagy az izzadtság könnyen letörölheti.
1-es bőrtípus (nagyon világos): naptej nélkül 3 perc, 20-as faktorszámú krémmel 1 óra
2-es bőrtípus (világos): naptej nélkül 10 perc , 20-as faktorszámú krémmel 1 óra 30 perc
3-as bőrtípus (normál) naptej nélkül 15 perc , 20-as faktorszámú krémmel 2 óra 40 perc
4-es bőrtípus (kreol) naptej nélkül 40 perc, 20-as faktorszámú Krémmel 6 óra
Vegyen mindig újat!
A naptejnek is van szavatossága, lejárati dátuma, és akár meg is romolhat. A meleg és az oxigén hatására a naptej elveszíti hatékonyságát, zsírtartalma megavasodik, és gombák kezdenek szaporodni benne. Tehát nem éri meg spórolni a naptejjel, a maradékot ne tegye el jövőre, inkább vegyen újat.
A kicsikre is ügyeljen!
A gyerekek érzékeny bőrének védelmére mindig magas faktorszámú napvédő készítményt használjunk, valamint viseljenek megfelelő ruházatot, kalapot, napszemüveget is, és mindezen óvintézkedések mellett se tartózkodjanak soha tűző napon! A csecsemőket nem szabad napoztatni!