<p>Nem mondunk azzal újdonságot, hogy az emberszabású majmok a földkerekség legokosabb és legügyesebb állatai. A Bors most közülük mutat be néhány híresebb példányt.</p>
A jelnyelvelő
Koko, a síkvidéki gorilla talán az egyik legokosabb ismert majom. Az 1971-ben született nőstény ugyanis tökéletesen megtanulta az amerikai jelnyelvet, amivel képes kommunikálni. A majom nagyjából ezer fogalom jelét tudja használni, és körülbelül kétezer angol szót ért meg. Intelligenciahányadosa az emberi skálán 70 és 95 között mozog. Az egyik leghíresebb róla készült videón a nagy mókamesterrel, Robin Williamsszel találkozik, akit meg is gyászolt.
Az albínó
Hópehely a barcelonai állatkert első számú szimbólumának számított évtizedeken át. A gorilla a nevét különleges kinézetének köszönhette, mivel albínó volt. Minthogy ez az állatvilágban is ritkaságnak számít, haláláig hatalmas érdeklődés övezte. A tudósok azzal is próbálkoztak, hogy az albínó géneket továbbörökítsék, de egyik kölyke sem lett fehér. Hópehely 2003-ban halt meg, bőrrákban.
A parizerimádó
Böbe a veszprémi állatkertben élt. A csimpánz 1963-ban került Magyarországra, miután Rózsavölgyi Imre Guineában magához vette az elárvult állatot. Nagyon szerette a parizeres szendvicset, és kanállal ette a levest. A kávét is imádta, egy alkalommal még Kádár Jánosnak is főzött egy adagot, aki viszonzásul megölelgette a majmot. A csimpánz 1970-ben pusztult el egy betegségben. Emlékére Romhányi József még verset is írt.
A diplomás
Ah Meng a szingapúri állatkertben élt, ahol maximális tisztelet övezte. Az orangután csaknem harminc filmben szerepelt, számtalan híresség látogatta meg David Copperfieldtől Michael Jacksonon át Elizabeth Taylorig. Ráadásul oly mértékben tette vonzóvá az országot a turisták szemében, hogy ő lett a világon az első nem emberi lény, aki diplomát kapott az államtól. Ah Meng végül 2008-ban, 48 évesen hunyt el.
A zenész
Kluet, a dél-ausztráliai Adelaide állatkertjében élő orangután azzal vált világszerte ismertté, hogy saját zenéket komponál. Ki is adták 2016-ban kislemezen az egyiket, Give Me a Klue címmel. A 20 éves majom egy zenekészítő alkalmazás segítségével ír dalokat, és gondozója szerint muzsikáját erőteljes dzsesszes hatások jellemzik, a kiadott dalban pedig a Rózsaszín Párduc főcímzenéje is tetten érhető.
Tarzan barátja
Csita a Tarzan állandó szereplője volt. A magyar származású Johnny Weismüller főszereplésével 1932 és 34 között készült sorozatban a vadember partnereként, hű társaként ő szolgáltatta a komikus betéteket a történetekben. Az 1930 körül született csimpánz egészen 1960-ig Weismüller birtokán lakott. Később egy menhelyre került, és igazi aggastyánkort ért meg, 2011-ben halt meg. Gondozói szerint nagyon barátságos állat volt, aki imádott az ujjaival festeni.